Türkiye'de serbest bölge uygulamaları ve Gümrük Birliği'ne uyumu
The Free zone applications in Turkey and the adaptation to the Custom Union
- Tez No: 73790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
VIII ÖZET Dünyada serbest bölge uygulamaları 1850 yılında şekillenmiş, 1929 buhranından sonra, serbest şehir uygulamasından serbest bölge uygulamasına geçilmiştir. 1990'lı yıllarda dünyada 100 'e yakın ülkede 500 civarında serbest bölge bulunmaktadır. Serbest bölgeler fonksiyonel olarak farklı isimlerde olmasına rağmen aralarında çok fazla fark görülmemektedir. Belli başlı serbest bölge uygulamalarını; serbest ticaret bölgesi, serbest liman, transit bölgeler, antrepolar ve kıyı bankacılığı şeklinde sıralayabiliriz. Serbest bölgeler, ait olduğu ülkenin ihracatını arttırmayı ve İthalatını kolaylaştırmayı amaçlar. Sanayileşme ve teknoloji transferi sağlar. Transit Ticareti kolaylaştırır. Reeksport ticareti arttırır. İstihdam artışı sağlar. Ülkeye yabancı sermayenin gelişini kolaylaştırır. Böylelikle ödemeler dengesine olumlu etki yapar. Ayrıca, serbest bölgelerin, kaçakçılık, yerli ülke sanayii ile rekabet, ihracatın el değiştirmesi, kambiyo denetiminin azalması ve çevre kirliliği gibi olumsuz etkileri de mevcuttur. Türkiye'de gerçek manada serbest bölge uygulamaları, 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1985 yılından itibaren başlamıştır. Halen, Mersin, Antalya, Ege, İstanbul Atatürk Hava Limanı, Trabzon, İstanbul Deri, Doğu Anadolu ve Mardin Serbest Bölgeleri faaliyettedir. Bunun yanında; Adana - Yumurtalık, Trakya, Samsun, Kayseri, Rize ve İzmir Menemen Deri Serbest Bölgesinin faaliyete geçme çalışmaları devam etmektedir. Bilindiği üzere; Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği Anlaşması imzalanarak 1.1.1996 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu ve buna ilişkin Uygulama Yönetmeliği çerçevesindeki Türk Serbest Bölgeler Mevzuatı Avrupa Birliği Serbest Bölgeler mevzuatı ile paraleldir.IX Ayrıca, hali hazırda Avrupa Birliği'nde serbest bölge uygulamalarında farklılıklar bulunduğundan ve 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu ve buna ilişkin mevzuatta Avrupa Birliği uygulamalarına belirgin yaklaşım yeterince sağlandığından, Gümrük Birliği süreci içinde ayrıca yasal düzenlemenin yapılmasına gerek duyulmamıştır. Esasen, 26.7.1995 tarihli ve 22355 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 1615 sayılı Gümrük Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin 564 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 29.12.1995 tarihli ve 22508 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Gümrük Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin değiştirilmesi ve bazı maddelerin eklenmesine ilişkin Yönetmelik ile de, bu konuda Topluluk Gümrük Kodu'na paralel hükümler getirilmiştir. Bu çerçevede, Türkiye gümrük bölgesinin parçaları olmakla beraber üçüncü ülke menşeli malların serbest dolaşıma girmemek kaydıyla, serbest dolaşımdaki eşyanın ise çıkış rejimi hükümlerine tabi tutularak konulduğu, ancak gümrük vergileri, kambiyo mevzuatı ve ticaret politikası önlemlerinin uygulanması bakımından gümrük hattı dışında sayılan serbest bölgeler, mevcut avantajlarını Gümrük Birliği sürecinde de aynen devam ettireceklerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Free Zone implementations had come into being in the world in 1850, and free zone o dand to replace free town implementations after the crisis in 1929. There have been about 500 free zones in 1 00 countries in the world in 1 990s. Although free zones have different functional names, there are not many differences among them. The basic free zone implementations are; Free Trade Zone, Free Port Zone, Transit Zones, Free Warehouse, and Offshore Banking. It is expected that Free, will zones increase the exports of the country, and also makes imports easier. They provide industrialization and transmission of technology, they make Transit Trade easier, they increase Reexport Trade, and employment. They make the income of foreign capital easier. They have a positive effect on the balance of payment. Besides, free zones have negative effects such as smuggling, rivalry with the industry of the country,reeksport, decreasing the control of exchange and pollution of the environment. Real free zone implementations in our country have been made since 1985 when free zones Law No: 3218 was put into effect. Today, Mersin, Antalya, Ege, Istanbul Atatürk Airport, Trabzon, Istanbul Leather, Doğu Anadolu and Mardin free zones continue their functions. Besides; Adana - Yumurtalık, Trakya, Samsun, Kayseri, Rize, and İzmir - Menemen Leather free zones have been established and the studies for their functions are still going on. As it is known Customs Union between Turkey and European Union has been put into effect on January 1, 1996. Free zone implementations in Turkey which is carried out within the framework of free zones Law No: 3218 and the related Governing Regulation, were xplained to community's officials and they were expected to give informations about free zone implementations in the European Union.XI As a result it is realized that there are differences between the free zone implementations of European Union, free zones Law No: 3218, and implementations of European Union are found adequate, and thus there would not need an adjustmend during the customs Union Period. Nevertheless, a Decree Having the Force of Law No: 564 issued in Official Gazette No: 22355, dated July 26, 1995 with regard to the amendment of the Customs Law No: 1615 and a regulation issued in Official Gazette No: 22508, dated January 29, 1995 amending some articles of and annexing some new articles to the Customs Law Governing Regulation, introduced provisions in conformity with the Community's Customs Code. Within this framework, although they are parts of the customs territory of Turkey, Free Zones which are deemed to be as regions where the third country originated goods are placed, provided they are not subjected to free circulation and where the goods in free circulation are placed in accordance with the provisions of export procedures and deemed to be outside of the customs borders of Turkey with respect to the implementation of customs levies, Foreign Exchange Legislation and trade policy measures, will also continue to bear the prevailing exemptions during the Customs Union Process.