Serbest bölgelerimizin sorunları ve Trabzon Serbest Bölgesi'nin gelişim potansiyeli
- Tez No: 54583
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada, serbest bölgelerin dünya ticaretindeki yeri ile ev sahibi ülkenin ekonomisine yapacakları etkileri ele alınmıştır. Bu çalışmada Türkiye'deki mevcut serbest bölgelerin gelişmişlik düzeyleri ile sorunları incelenmiştir. Trabzon Serbest Bölgesi ' nin gelişim potansiyeli analiz edilmiştir. Uygulamacı ve araştırmacılar için çalışma konularında bir kaynak oluşturmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; serbest bölgeler hakkında genel bilgiler verilerek, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine katkıları araştırılmaya çalışılmıştır.Serbest Bölgeleri başarı koşulları, farklı yanları ve hukuki yapıları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; Türkiye'deki serbest bölgelerin gelişimi incelenmiştir. Serbest bölgelerimizin sorunları açıklanarak muhtemel çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; Trabzon Serbest Bölgesi 'nin kuruluş aşaması, mevcut durumu ve gelişme seyri değerlendirilerek gelişim potansiyeli araştırılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the place of the free zones in the world trade and impact on the national economies have been investigated, in this context, the development level of the free zones in Turkey has been studied. The development potantiel of the Trabzon Free Zone has been analysed. It was hoped that the study would constitute a source of reference for execituves as well as resource workers. This study consists of three chapters. In the first chapter, It has been analysed that the impact of free zones in the economies of developing countries by emphasizing the general charesterics of free zones. In this part, the achievement conditions of free zones and their differencies as well as their legal aspects were being studied. In the second chapter, the development of free zones in Turkey has been analyzed. The problems facing the free zones were introduced and the probable solutions to them were discussed. In the third chapter, The developing potantiel of the Trabzon Free Zone was exhibited on the face of existance circumtances and of its development stage. X