Orta Asya'dan günümüze Türklerde keçeden yapılmış çadır mefruşatı
From Central Asia to nowadays: Felt furnishing of tents at Turks
  1. Tez No: 545858
  2. Yazar: YELİZ ERENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Orta Asya‟dan günümüze Türklerde keçeden yapılmış çadır mefruşatı”başlıklı yüksek lisans tezinde; geçmişten günümüze keçe sanatının, çadır yaşamının ve iç döşemesinin Türk Kültürü içerisindeki yeri ve önemine değinilmiştir. Keçenin ortaya çıkışı araştırılmış, Orta Asya‟dan günümüze keçe sanatının tarihsel gelişim süreci incelenmiştir. Ayrıca çadır kültüründe keçenin kullanım alanları ortaya konmuştur. Keçe yapımında kullanılan araç ve gereçler ile uygulanan yöntemler, keçe ürünlerde kullanılan ve bölgesel özellik bulunduran, renk, motif ve desenler de incelenmiş, sahip olduğu geleneksel değerler göz önünde bulundurularak, Türk toplumlarının ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli yöntemlerle bütünleştirilerek çadırın iç ve dış düzeninde, kıyafetlerinde ve günlük ihtiyaçlarında keçenin yoğun bir şekilde kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At master thesis titled“From Central Asia to Nowadays: Felt Furnishing of Tents at Turks”importance and place of felt art, tent life and tents‟ interior furnishing at Turkish culture from past to nowadays was explained. Felt‟s finding was researched and process of historical development of felt art from Central Asia to nowadays was examined. Furthermore, the usage areas of felt at tent culture were introduced. The tools and materials used in making felt, as well as the applied methods; colours, patterns, and designs specific to the region were examined, and considering traditional values and in combination with various methods, it was observed that felt was intensively used inside and outside of tents, in clothes and for daily needs