Orta Asya Dönemi çadır kültür ve motiflerinin çağdaş seramik yüzeylere yansıması
Reflection of Central Asian Period tent culture and motifs on contemporary ceramic surfaces
  1. Tez No: 976176
  2. Yazar: MERVE DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BİÇİCİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
Özet
Çadır kültürü insanlık tarihinin başlangıcından bu yana bireyin doğa ile kurduğu dolaylı veya dolaysız ilişkiler bağlamında barınma ve korunmaya duyduğu gereksinime bulduğu çözümlerden biridir. Çadırın kullanım alanları, amaçları, malzemesi ve yöntemleri değişim göstermiş olsa da çadırın temel var oluş sebebi olan doğada barınma gereksinimi hala çadırı tanımlayan temel bileşenlerden birini oluşturmaktadır. İnsanoğlu olduğu günden beri estetik ve güzellik arayışı içinde olmuş, yaşadığı mekânlar, kılık kıyafet ve mimari gibi birçok alanda ortaya çıkan ürünlerin sadece işe yarar olmasıyla veya ihtiyaçlarını karşılamasıyla yetinmemiştir. Elbette farklı coğrafi şartların ve iklim koşullarının ortaya çıkan ürünler üzerinde etkisi büyüktür. Ortaya çıkan her ihtiyaç; renk, motif, malzeme, teknik ve kompozisyon gibi öğeleri de beraberinde getirmiş ve bu öğeler bir süre sonra o toplumun kültürel değeri haline gelmiştir. "Orta Asya'dan günümüze Türklerde çadır kültürü, motifleri Türk kültürü içerisindeki yeri ve önemine değinmiştir. Bu araştırmanın amacı Orta Asya dönemi çadır kültür ve motiflerinin çağdaş seramiğe yansımasını amaçlamıştır. Bu araştırmanın birinci bölümünde Orta Asya döneminin tarihçesi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Çadır kültürü genel özellikleri çadır içeriğinde yer alan motifler; renk, biçim desen düzen gibi teknik özelliklerinin incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise sanatsal açıdan değerlendirme yapılmıştır, çağdaş seramik sanatında form ve yüzeylerinde yorumlanması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tent element is one of the solutions that the individual has found to the need for shelter and protection in the context of direct or indirect relationships with nature since the beginning of human history. Although the uses, materials and methods of the tent have changed, the need for shelter in nature, which is the main reason for the tent's existence, still constitutes one of the basic components that define the tent. Mankind has been in search of aesthetics and beauty since its existence, and it is not satisfied with the fact that the products that emerge in many areas such as the places where they live, clothing and architecture are only useful or meet their needs. Of course, different geographical conditions and climatic conditions have a great impact on the resulting products. Every need that arises; brought with it elements such as color, motif, material, technique and composition, and these elements became the cultural value of that society after a while. "Tent culture and motifs have touched on the place and importance of Turkish culture from Central Asia to the present day. The aim of this research is to reflect the Central Asian period tent culture and motifs on contemporary ceramics. In the first part of this research, information about the history of the Central Asian period is given. In the second part, general characteristics of tent culture, motifs in tent content; technical features such as color, shape, pattern and composition were examined. In the last part of the research, an artistic evaluation was made and it was completed with the interpretation of forms and surfaces in contemporary ceramic art.