K.T.Ü. - İ.İ.B.F. öğrencilerinin sosyo-ekonomik analizi
  1. Tez No: 54586
  2. Yazar: ALİ PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu, Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencilerinin sosyo ekonomik durumlarının analizidir. Ülkemizde üniversite gençliğinin çeşitli sorunları olduğu bilinmektedir. Ancak, bu sorunlara bilimsel ve bütünsel bir yaklaşımla son yıllara kadar çözüm aramak, türlü nedenlerle mümkün olmamıştır. Akademik olarak yapılan çalışmalar güncel sorunlara bağımlı ve sınırlı kalmış ya da siyasi nitelikte, önceden şartlandırılmış amaçlara varmada bir araç olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın diğer çalışmalardan ayrıcalığı, İİBF öğrencilerinin sosyo ekonomik yapılarını çeşitli sorunlar açısından bir bütün olarak ele almaktır. Bu bütünlük içinde, tüm konulara sorun yaratan açısından, neden ve sonuç ilgilisine bakılmıştır. Burada vurgulanması gereken bir konu da, araştırmanın yalnızca bilgi toplamayı amaçlayan istatistiksel bir sınırın ötesine geçerek, bulgular arasında sosyo-ekonomik sorunları yapısal bir biçimde ele alarak bilimsel bir bütünlükle ortaya koymayı amaçlamış olmasıdır. Bu tür bir yaklaşım öğrencilerin sosyo-ekonomik sorunları konusunda geleceğe yönelik plan, proje ve uygulamalara ışık tutabilir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, araştırmanın ana çalışması başlığı altında, araştırmanın amacı, sınırları ve araştırmanın ön çalışması yer almaktadır. İkinci bölümde, araştırmanın yöntemi, modeli, hipotez testleri örnekleme süreci, ana kitle tanımı, yöntemi, örnek büyüklüğünün seçimi ve bilgi toplama yöntemi incelenmiştir. Üçüncü bölüm, hipotez testlerine, verilerin analizine ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesine ayrılmıştır. Dördüncü bölümde ise, araştırma ile ilgili bulgular ve önerilerin sunulduğu sonuç ve öneriler kısmı yer almaktadır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to analyze the socio economic characteristics of the students of Facultycf Economics and Administrative Science (FEAS) of Karadeniz Technical University. It has been known that in our country university students have had several problems. However, up to recent years, it could not be possible to look for solutions for these problems because of several reasons. The academic studies have depended on the dai 1 y problems, or have been used as a mean to realize the political purposes. This study differs from the previous studies by focusing on the socio-economic characteristics of the students of FEAS comprehensively in terms of various problems. In this comprehensively analysis, the cause-effect relationship is i nvestigated subjects. in terms of the problems created i n all In addition, it should be noted that the purpose of this study is not only to collect statistical information but also to examine the findings scientifically and comprehensively in terms of the structure of the socio economic problems. The findings of this kind of approach can be used in making plans and applying them to solve the socio-economic problems. VI