Türkiye'de otel işletmelerinde muhasebe organizasyonu
  1. Tez No: 54587
  2. Yazar: GÜLSÜN İŞSEVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bir ekonomik kuruluşun etkin bir biçimde yönetimi, geniş ölçüde güvenilir ve objektif sayısal bilgilerin kullanılmasına ve yorumlanıp değerlendirilmesine bağlıdır. Bu sayısal bilgilerin büyük bir kısmı mali nitelikte olup muhasebe işlemleri sonucunda elde edilir» Aynı sektörde -faaliyet gösteren isletmelerde uygulana bilecek tektip bir kayıt ve rapor sistemi, isletmeler acısından da son derece önemlidir» ülkelerin gelişmeleri? benzer işletmelerdeki benzer konum ve durumlara uygulanabilir bir muhasebe sistemine bağlıdır. ülkelerin gelişmeleri? gelişmeyi sağlayan -faaliyetlerin mali ekonomik acıdan değerlendirilmelerinde kullanılacak Tekdüzen Hesap planının varlığı ile mümkündür»
Özet (Çeviri)
Efficently management of an economic organisation de pends mostly on evaluation of reliable and object if numerical information. The great part of this numerical information has a financial structure and be obtained after accounting pro- To have a uniqe recording and reporting system for the organisations acting in the some sector is very useful for them and has vital importance for the economy of the country. The development of the countries is related to an accounting system applicable to all the similar situations and conditions in the similar organisations. The development of the countries is possible with the existence of“unique type Accounting Plan”to be used for the financal and economical evaluation of the developping ac tions.