MiT ailesi translokasyon tipi renal hücreli karsinomların morfolojik, immünhistokimyasal ve moleküler özellikler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of morphological, immunohistochemical and molecular features of MiT family translocation type renal cell carcinomas
  1. Tez No: 545863
  2. Yazar: ORKUN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Translokasyon tipi renal hücreli karsinomlar (t-RCC'ler) henüz yeni tanımlanan böbrek tübül epitel tümörleridir. Patogenezlerinde, mikroftalmi-assosiye transkripsiyon faktör (MiTF) ailesinin iki üyesi olan TFE3 ve TFEB genlerinin translokasyonları ve farklı partner genlerle füzyonları sonucu onkogenik aktivasyonları rol oynamaktadır. Az bilinmeleri nedeni ile çok kez atlanan bu tümörlerin klinik ve patolojik spektrumları henüz tam anlamı ile ortaya konabilmiş değildir. Bu çalışmada 2000-2018 döneminde HÜTF Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış tüm renal hücreli karsinomlar arasında t-RCC olabilme potansiyelin sahip 89 vaka tespit edilmiştir. Uygulanan flöresan in-situ hibridizasyon çalışması ile bunların 32'sinin TFE3 ve 3'ünün TFEB t-RCC olduğu tespit edilmiştir. Otuz beş olgu analiz edilmiş, klinik, histomorfolojik ve immünhistokimyasal özellikleri ortaya konmuştur. Tümörlerin klinik seyirleri dökümante edilmiş, prognozları ile morfolojik özellikleri arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Nitekim histolojik bulgulardan bir kaçı genel ve hastalıksız sağ kalım ile istatistiksel olarak anlamlı korrelasyon göstermektedir. Prognostik öneme sahip farklı morfolojik özelliklerin farklı füzyon gen partner'ları ile bağlantılı olması muhtemeldir. Bunu aydınlatmayı hedefleyerek, çalışmamızda tümörlerin genetik değişikliklerinin daha detaylı analizine gidilmiş ve ileri moleküler metodlara başvurulmuştur. Ancak kullanılan RT-PCR yöntemi formalin fikse parafine gömülü tümör örneklerinde sonuç vermemiştir.
Özet (Çeviri)
Translocation type renal cell carcinomas (t-RCCs) are newly defined renal tubular epithelial tumors. The oncogenic activations of TFE3 and TFEB genes, which are two members of the microphthalmia-associa-transcription factor (MiTF) family, due to translocations and fusions with different partner genes plays a role in their pathogenesis. The clinical and pathological spectrum of these tumors, which are many times misdiagnosed because of the lack of knowledge regarding them, have not yet been fully demonstrated. In this study, 89 cases with the potential for t-RCC were identified among all renal cell carcinomas diagnosed in the Hacettepe University Medical School Department of Pathology between 2000 and 2018. In the fluorescence in-situ hybridization study, 32 were diagnosed as TFE3 and 3 were diagnosed as TFEB t-RCC. These thirty-five cases were analyzed and clinical, histomorphological and immunohistochemical features were determined. The clinical course of these tumors were documented and the relationship between their prognosis and morphological features was attempted to be determined. Thus, some of the histological findings show statistically significant correlation with general and disease-free survival. The different morphological features that are of prognostic significance are likely to be associated with different fusion gene partners. In our study, we aimed to analyze the genetic changes of tumors in a more detailed way and to use advanced molecular methods. However, the RT-PCR method used did not yield a result in formalin-fixed paraffin-embedded tumor samples.