The myth of Atreus family in ancient and modern drama
Atreus ailesi mitinin antik ve modern tiyatrodaki yeri
- Tez No: 190019
- Danışmanlar: Y.DOÇ. TATİANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
THE MYTH OF ATREUS FAMILY IN ANCIENT AND MODERN DRAMAZehra Ç ÇEKÇÖZETBu çalışma, edebi gelenek olarak kabul edilen, Aeschylus'un Orestia,Sophocles'in Electra, Euripides'in Electra, E. O'Neill'ın Elektra'ya Yas Yaraşır ve J.P.Sartre'ın Sinekler adlı oyunları gibi Antik ve Modern dönemde çeşitli yazınsal örnekleribulunan Atreus Ailesi miti üzerine yapılmış bir çalışmadır. Bu oyunlar, Atreus Ailesimitinin Antik ve Modern dönemlerde farklı uyarlamaları olarak, destansı-dinsel mitteorisini içeren yöntemsel bir temele dayanan ve ayrıca edebi mit olarak Atreus Ailesimitini konu alır. Çalışmamızın gerekli referansları Brunel, Freidenberg, Frye, Eliade,Groden, Kreiswirth ve Priest'ın teorik ve eleştirisel atıflarından oluşmaktadır. Buçalışmamızda uygulanan araştırmaların prensip ve metodları, metin analizi, temaincelemesi ve edebi teori gibi mit eleştirisiyle ilgili metodların yanı sıra, dilbilimsel,karşılaştırma ve tipolojik analiz metodlarının birleşimini oluşturur. Tezin yapısı önerilenamaçlara uygun olup, bir giriş bölümünü takiben iki ana bölüm ve alt bölümlerin yanısıra nihai görüşlerimizi belirttiğimiz bir sonuç bölümü, edebi metin ve eleştiriçalışmalarının kaynakçası ve indeks bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE MYTH OF ATREUS FAMILY IN ANCIENT AND MODERN DRAMAZehra Ç ÇEKÇABSTRACTThe present thesis is a research on the myth of Atreus family regarded as aliterary tradition having a variety of textual representation in ancient and modern drama,namely Oresteia by Aeschylus, Electra by Sophocles, Electra by Euripides, MourningBecomes Electra by E. O?Neill, and The Flies by J.-P. Sartre. These plays are discussedas different ancient and modern versions of the myth of Atreus family on amethodological basis consisting of the theory of the ethno-religious myth, in general,and, in particular, the myth of Atreus family as literary myth. The essential referencepoints of our study constitute the theoretical and critical contributions of, among others,Brunel, Freidenberg, Frye, Eliade, Groden and Kreiswirth, and Priest. The principlesand methods of research applied in our study represent a combination of methodsconsidered according to the material under research: philological, comparative,typological, as well as a number of methods and principles related to myth-criticism,text analysis, intertextualism, thematology, and literary theory. The structure of thethesis corresponds to the proposed objectives and consists of an introductory section,followed by two chapters, each chapter comprising a number of subchapters, which arefollowed by a section of conclusions, representing our final reflections, and by thebibliography of literary texts and critical studies, and the index.