Eko turizmin bölgesel kalkınmaya etkisi ve yerel halkın tutumu: İskilip örneği
The effect of eco tourism on regional development and the attitude of local people: Example of İskilip
  1. Tez No: 545864
  2. Yazar: HASAN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Turizm sektörü dünyada ve Türkiye'de sosyal, kültürel ve ekonomik boyutu hızla artan bir sektördür. Günümüzde insanlar, günlük hayatın standartlarından ve koşturmacalarından sıkılarak, değişiklik aramak için kırsalın sessizliği ve doğa ile iç içe etkinlikleri tercih etmektedirler. Bundan dolayı doğa ile insanı bir araya getirecek mekânların oluşturulması gerekli hale gelmiştir. Son zamanlarda kırsal topluluklarda turizm, ekonomilerini sürdürebilmek, canlandırmak veya yeniden hayata geçirmek için bir fırsat olarak gün yüzüne çıkmaktadır. Araştırmanın evreni olarak seçilen İskilip'in temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. 2000'li yıllardan sonra ilçenin köylerinde ve dağlarında eko turizm'de trekking güzergahları belirlenmesi ile birlikte eko turizm faaliyetleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu araştırmanın amacı eko turizmin, bölgesel kalkınmadaki payı ve aynı zamanda eko turizmin yerel halk üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma yöntemi olarak Nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ilk önce ikincil kaynaklardan literatür taraması yapılmış daha sonra nitel araştırma yöntemi ile yerel halka konu ile ilgili tutumları değerlendirmek için anket tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector in the world and in Turkey, socially, culturally and economically is a rapidly growing sector. Nowadays, people are bored with the standards and rush of daily life, and they prefer the silence of the countryside and intertwined with nature to seek change. Therefore, it has become necessary to create spaces that will bring people together with nature. Recently, tourism in rural communities has emerged as an opportunity to sustain, revive or resume their economies. The main source of livelihood for Iskilip is agriculture and animal husbandry. After the 2000s, eco tourism activities were started to be realized with the determination of eco tourism and tour routes in the villages and mountains of the district. The aim of this study is to examine the effects of eco tourism on regional development and also the effects of eco tourism on the local population. Quantitative research method was preferred as a research method. Firstly, literature search was done from secondary sources and then a questionnaire technique was used to evaluate attitudes about local people with quantitative research method.