Kronik nonspesifik bel ağrılı hastalarda lomber stabilizasyon egzersizlerinin ağrı ve alt ekstremite kas gücü üzerine etkisi
The effect of lumbar stabilization exercises on lowback pain and lower extremity muscle strength inpatients with chronic non-specific low back pain
- Tez No: 545880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM BAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik nonspesifik bel ağrısı olan hastalarda lomber stabilizasyon egzersizlerinin hastaların bel ağrısı, fonksiyonel durumu, kor enduransı ve alt ekstremite kas gücü üzerine etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamıza, kronik bel ağrısı olan yaşları 25-55 arasında değişen 14 kadın 12 erkek toplam 26 hasta dahil edildi. Hastalara 3 hafta fizyoterapist eşliğinde sonrasında 5 hafta ev programı şeklinde toplam 8 hafta boyunca uygulanan kor stabilizasyon egzersizi uygulandı. Değerlendirmeler başlangıç, 3. hafta sonunda ve 8. hafta sonunda ağrı için VAS, engellilik için Roland Morris Yetersizlik Anketi ve Oswestry Yetersizlik Anketi, transversus abdominis aktivasyonunu değerlendirmek için prone transversus abdominis testi, kor kas gücünü değerlendirmek için straight-leg lowering testi, kor enduransını değerlendirmek için fleksör endurans testi, lateral musküler test, supin bridge test ve prone bridge test, kalça çevresi kas gücü değerlendirmesi için MicroFET3 manuel kas dinamometresi kullanıldı. Tedavi sonrası VAS hareket ve VAS istirahat skorlarındaki azalma başlangıca göre anlamlı azalma tespit edilirken VAS gece skorlarındaki azalma istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Oswestry Yetersizlik Anketi ve Roland Morris Yetersizlik Anketi'inde 3. hafta skorlarında anlamlı iyileşme tespit edilmezken 8. haftadaki iyileşme başlangıca göre anlamlı bulundu. Transversus abdominis rekrutmanında 8. hafta sonunda başlangıca göre anlamlı artış saptandı. Straight-leg lowering testi 8.hafta sonuçlarında başlangıca göre anlamlı ilerleme saptandı. Kor enduransını değerlendirmek için kullanılan Fleksör Endurans Testi, Sol Lateral Musküler Test, Sağ Lateral Musküler Test, Prone Bridge Test, Supin Bridge Test sürelerinde 8.hafta değerlerinde başlangıca göre anlamlı artış saptanmıştır. Sol kalça dış rotator ve sağ kalça iç rotator kas gücü hariç kalça çevresi kas gücü değerleri; 8.hafta skorlarında başlangıca göre anlamlı artış saptandı. Lomber stabilizasyon egzersizleri daha önceki birçok çalışmayla uyumlu olarak kronik nonspesifik bel ağrısında ağrı ve fonksiyonellik, üzerine etkili ve güvenli bulunmuştur. Ayrıca alt ekstremite kas gücünde de artışa neden olmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına dayanarak lomber stabilizasyon egzersizlerini de etkili, ucuz ve kolay uygulanabilir bir egzersiz yöntemi olarak bel ağrılı hastalara tavsiye edebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficacy of lumbar stabilization exercises on low back pain, functional status, core endurance and lower extremity muscle strength in patients with chronic non-specific low back pain. A total of twenty patients (14 women and 12 men aged between 25-55 years) with chronic low back pain were included into our study. Patients underwent core stabilization exercise for a total of 8 weeks in the form of a program with a physiotherapist for 3 weeks and then home program for 5 weeks. Evaluations were performed at the beginning, at the end of the third week and at the end of the 8th week. VAS for assessing pain, Roland Morris Disability Questionnaire and Oswestry Disability Index for evaluating disability, straight-leg lowering test for core strength, prone transversus abdominis test for evaluating transversus abdominis activation, flexor endurance test, lateral muscular test, supine bridge test and prone bridge test for evaluating core endurance and MicroFET3 manual muscle dynamometer for evaluating hip circumference muscle strength were used. While VAS movement and VAS resting scores decreased significantly after treatment when compared with baseline values; the decrease in VAS night scores was statistically insignificant. In the Oswestry Disability Questionnaire and the Roland Morris Inadequacy Questionnaire, no significant improvement was found in the 3rd week scores but the improvement in the 8th week was found to be significant compared to baseline. Transversus abdominis recruitment was significantly increased at the end of the 8th week. The results of the straight-leg lowering test at 8th week showed significant improvement compared to baseline. A significant increase was found at the 8th week values of the Flexion Endurance Test, Left Lateral Muscular Test, Right Lateral Muscular Test, Prone Bridge Test, Supin Bridge Test Durations, which are used to evaluate core endurance, when compared with baseline values. There was a significant increase in the 8th week muscle strength values of the hip circumference, except the external rotator of the left hip and internal rotator muscle strength of the right hip when compared with baseline scores. Lumbar stabilization exercises were found to be effective and safe on pain and functionality in chronic nonspecific back pain consistent with many previous studies. In addition, hip circumference muscle strength is increased. Based on the results of our study, we can recommend lumbar stabilization exercises to patients with low back pain as an effective, safe and sustainable exercise method after short-term supervision.