Kronik bel ağrısı olan kadınlarda pilates ve ev egzersiz programının ağrı, fonksiyonel düzey ve kor kas kalınlıklarına etkisi
- Tez No: 509655
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GELER KÜLCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ:Kronik nonspesifik bel ağrılı (KNBA) hastalarda kor stabilizasyonundan sorumlu kasların eğitimini temel alan pilates egzersizlerinin ağrı,fonksiyonel düzey, depresyon, yaşam kalitesi ve ultrasonografik (USG) olarak ölçülen kas kalınlıklarıüzerine etkisini ev egzersiz programı ile karşılaştırarak araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM:Randomize-tek kör olarak tasarlanan çalışmamıza 18-60 yaş arası KNBA'lı 60 kadın hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba randomize edildi. İlk gruba (n=30) haftada 3 gün, birer saatlik seanslar olmak üzere 8 hafta boyunca gözetimli grup egzersizi şeklinde Pilates egzersizleri yaptırılırdı. İkinci gruba (n=30) 8 hafta boyunca haftada 3 kez 1 saatsüren ev egzersiz programı verildi. Değerlendirmeler tedavinin başlangıcında ve bitiminde yapıldı. Değerlendirme parametreleri olarak ağrı için VAS (Vizüel analog skala), özürlülük için Oswestry Özürlülük İndeksi ve Qubec Bel Ağrısı Özürlülük Ölçeği, yaşam kalitesi için Short Form-36 (SF-36), depresyon değerlendirmesi için Beck Depresyon Anketi, omurga fleksibilitesini değerlendirmede sit and reach testi ve Modifiye Lomber Schöber testi, enduransı değerlendirmede sit up testi kullanıldı. Multifidus ve abdominal kas kalınlıkları istirahat pozisyonunda USG ile değerlendirildi. BULGULAR:Hastaların yaş ortalamaları Grup 1'de 49.3±10.4 yıl ve Grup 2'de 48.4±9.3 yıl, hastalık süreleri Grup 1'de 5.8±4.1 yıl, Grup 2'de 6.3±3.5 yıl idi. Pilates grubundan 28, ev egzersizleri grubundan 25 kişi çalışmayı tamamladı. Her iki grupta da tüm parametrelerde anlamlı iyileşme gözlendi. Gruplar arası karşılaştırmada Pilates egzersizlerinin ağrı düzeyi, omurga fleksibilitesi, endurans, fonksiyonel düzey, depresyon ve yaşam kalitesi parametrelerinde daha etkili olduğu görüldü (p ˂ 0.05).
Özet (Çeviri)
AIM:To investigate the effects of pilates exercises based on the training of muscles responsible for core stabilization in patients with chronic nonspecific low back pain (CNLPB); on pain, functional level, depression, quality of life, and muscle thickness measured as ultrasonographic (USG) and to compare with the effects of home based exercise. MATERIALS AND METHODS:Randomize-single-blinded study included 60 female patients with CNLBP aged 18-60 years. Patients were randomized into 2 groups. Pilates were performed in the first group (n=30) 3 days/weekfor 8 weeks, including one hour sessions, as supervised group exercise. The second group (n=30) was given home exercise program for one hour, 3 times/week for 8 weeks.The evaluations were made at the beginning and end of the treatment. Parameters included VAS (visual analogue scale), Oswestry Disability Index, Qubec Disability Scale, Short Form-36 (SF-36), Beck Depression Questionnaire, sit and reach test, Modifiye Schöber test, sit up test. Multifidus and abdominal muscle thickness were evaluated with USG. RESULTS: The mean age was 49.3 ± 10.4 in Group 1, 48.4 ± 9.3 in Group 2, duration of pain was 5.8 ± 4.1 years in Group 1 and 6.3 ± 3.5 years in Group 2. 28 of the Pilates group, 25 of the home exercises group completed the work. Significant improvement was observed in all parameters in both groups.