Konya civarındaki obrukların jeolojik-jeofizik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the potholes around Konya with geological-geophysical methods
  1. Tez No: 545882
  2. Yazar: HİKMET MERVE BOYRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma alanı, Konya-Karapınar ilçesi ve yakın civarıdır. Bölge, çözünmeye son derece elverişli Bolkardağı Birliği'ne ait Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları ile Miyosen ve sonrası yaşlı birimlerden oluşmaktadır. Konya Havzası'nın bir iç havzaya dönüşmesinin en büyük nedeni iklimsel değişimlerin yanı sıra, karstik gelişim modelinin karakteristik şekli olan obruklar veya obruk şekilli mağaralar kanalıyla ani su boşalımlarıdır. Bölgedeki obrukların bir kısmı fosilleştiği halde, bazıları aktif haldedir. Bazı alanlarda ise, yeni obruklar oluşmaya devam etmektedir. Kısacası, bölgede obruk gelişimi süreklidir ve obruk gelişimini önlemek mümkün değildir. Bu çalışmada jeofizik ve jeolojik yöntemler kullanılarak , çöküntü oluşabilecek muhtemel alanların belirlenebilmesi için; çalışma sahasında çoklu elektrotlu rezistivite ve sondaj çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler yorumlanarak sunulmuştur. Çoklu elektrotlu rezistivite çalışmalarında kesitler çıkarılıp incelenmiştir. Sondaj çalışmaları sonucunda alınan numuneler laboratuvarda deneylere tabi tutulmuştur. Laboratuvar sonuçlarına göre taşıma güçleri, oturma analizleri ve şişme potansiyelleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in Konya-Karapınar and its surroundings. The area consists of Jurassic-Cretaceous aged limestones that can easily dissolve belonging to Bolkar Mountains and aged units from the Miocene period or later. One of the most prominent reasons of Konya Basin to become an internal basin is the potholes that are the characteristic form of the carstic development model or instant water discharges through the caves with the shape of a pothole, in addition to the climatic changes. Although some of the potholes have been fossilized already, some of them are still active. There are new potholes currently being formed in some areas. In short, the development of the region continues and it is not possible to prevent the formation of the potholes. In this study, multi-electrode resistivity and drilling surveys have been carried out for determining the areas that may dissolve, by using the geophysical and geological methods. At the end of the surveys, the obtained data was presentedwith interpretation. The sections are examined with multi-electrode resistivity analysis. At the end of the drilling surveys, the obtained samples were tested in the laboratory. According to the laboratory results, the bearing power, settlement analysis, and swelling potentials were calculated.