Reflection of modern age violence in EdwardBond's Saved and Sarah Kane's Blasted
Edward Bond'un Saved oyununda ve Sarah Kane'in Blasted oyununda modern çağ şiddetinin yansıması
- Tez No: 545921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Yüzleştirmeci Tiyatro'nun en belirgin isimlerinden biri olan Sarah Kane'in ses getiren oyunu Blasted ve oyunlarında sık sık şiddet temasına yer veren, İngiliz oyun yazarı Edward Bond'un Saved adlı eserinde modern şiddet, sosyal öğrenme kuramı ışığında incelenmiştir. Giriş bölümünde şiddetin ve saldırganlığın bilim insanlarına göre nedenleri ve bireylerin davranışlarına nasıl yansıdığı açıklanmıştır. Birinci bölümde Edward Bond'un şiddete karşı fikirleri ve bu fikirleri eserinde nasıl resmettiği incelenmiştir. Paralel şekilde, ikinci bölümde Sarah Kane'in şiddete bakış açısı ve oyununda şiddeti nasıl yansıttığı incelenmiştir. Seyirciyi rahatsız eden, sahnede her türlü tabunun aşıldığı Yüzleştirmeci Tiyatro'nun karakteristik özellikleriyle beraber şiddet içeren sahneler irdelenmiştir. Son bölümde iki eser arasında geçen otuz yıla rağmen şiddetin ne denli yoğunlaştığı vurgulanarak eserler kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, modern violence in the light of social learning theory is studied in Blasted, the most sensational play of Sarah Kane, who is one of the most prominent playwrights of In- Yer- Face Theatre and Saved, the play of Edward Bond, English playwright who often gives place to violence in his plays. In introduction part, the reason of violence and agression and how they reflect on human behaviours are explained according to scientists. In part one, the ideas of Edward Bond concerning violence and how he portrays these ideas in his play are stated. Parallel to part one, in part two, Sarah Kane's point of view upon violence and how she reflects violence on her play are analysed. The scenes which include violence are analysed along with the characteristics of In-Yer-Face Theatre, which disturbs audience and breaks all tabooes on stage. In the last part, two plays are compared emphasizing how violence has risen despite thirty years.