Femoroasetabular impingement sendromlu hastalarda artroskopik cerrahi sonrası fizyoterapi ve rehabilitasyon programının etkinliği
The effectiveness of physiotherapy and rehabilitation program after arthroscopic surgery in patients with femoroacetabular impingement syndrome
  1. Tez No: 545945
  2. Yazar: İPEK İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma, Femoroasetabular İmpingement Sendromu(FAİ)olan hastaları ağrı,kas kuvveti, eklem hareket açıklığı ve kalça fonksiyonları yönünden değerlendirmek ve bu hastalar için kalça artroskopisi sonrası fizyoterapi ve rehabilitasyon programının etkinliğini objektif olarak belirlemek amacıyla toplam 24 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. FAİ tanısı ile artroskopik cerrahi işlem uygulanmış hastalar, basit rasgele yöntemle Tedavi Grubu ve Ev Programı Grubu olmak üzere 12'şer kişilik iki gruba ayrılmıştır. Tedavi Grubu'ndaki hastaların 4'ü kadın, 8'i erkek olup yaş ortalamaları 39,25±8,05 yıldır(32-54yıl).Ev Programı Grubu'ndaki hastaların 6'sı kadın, 6'sı erkek olup yaş ortalamaları 36,33±7,46 yıldır(24-51 yıl).Her iki gruba aynı ev egzersiz programı verilmiş, Tedavi Grubu'na ek olarak haftada 2 gün 6 hafta süreyle fizyoterapist tarafından aktif rehabilitasyon uygulanmıştır. Tüm hastalar, cerrahi öncesinde ve cerrahi sonrası 6. hafta ve 6. ay takiplerinde, ağrı, normal eklem hareketleri, kas kuvveti, kas kısalıkları ve kalça fonksiyonları açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar hem grup içi, hem de gruplar arası karşılaştırılmıştır.Cerrahi sonrası 6.
Özet (Çeviri)
This study was to carried out to evaluate pain, muscle strength, range of motion (ROM) and hip-functions and was to determine the effect of postoperative physiotherapy and rehabilitation on 24 patients undergone artroscopic surgery for Femoroacetabular Impingement Syndrome (FAI). The patients were divided into two groups randomly as the Physiotherapy Group and the Home Exercise Group each of consisting of 12 patients. There were 4 female and 8 male in the Physiotherapy Group with a mean age of 39,258,05 years (32-54 years); and 6 female and 6 male in the Home Exercise Group with a mean age of 36,337,46 years (24-51 years). All patients in both groups had the same postoperative home-exercise program, and the Physiotherapy Group had an additional active rehabilitation program by the physiotherapist twice a week for 6 weeks. All patients were evaluated for pain, ROM, muscle strength and hip functions preoperatively and at 6th week and 6th month postoperatively. All results taken from the measurements have been analyzed within the groups and with the groups.