Femoroasetabuler sıkışma sendromu tedavisinde artroskopi ve açık cerrahi sonuçlarının mukayese edilmesi
The comparison of arthroscopy and mini open surgery results in femoroacetabular impingement surgical treatment
  1. Tez No: 455205
  2. Yazar: CUMHUR DENİZ DAVULCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Femoroasetabuler Sıkışma Sendromu Tedavisinde Artroskopi Ve Açık Cerrahi Sonuçlarının Mukayese Edilmesi Amaç: Femoroasetabuler sıkışma sendromlu hastalarımızın tedavisinde uygulanan mini açık cerrahi yöntemle ve artroskopik tedavinin erken dönem klinik ve hasta memnuniyet sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Ağustos 2009-Ekim 2015 tarihleri arasında femoroasetabuler sıkışma sendromu tanısıyla mini açık cerrahi yöntemle opere ettiğimiz 21 hastanın (9 kadın, 12 erkek), 21 kalçası (5 cam, 16 miks) ve kalça artroskopisi ile tedavi edilen 23 hastanın (12 kadın, 11 erkek), 23 kalçası (7 cam, 12 pincer, 4 miks) retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası eklem hareket açıklığı derecesi, HOS, WOMAC, VAS, mHHS, NAHS skorları, perioperatif ve postoperatif gelişen komplikasyonları değerlendirildi. Mini açık cerrahi yapılan hastaların yaş ortalaması 41,10±8,18, ortalama takip süresi 30,35±21,52 ay, preoperatif alfa açı değerleri ortalaması 73,71±10,77 derece, preoperatif CE açı değerleri ortalaması 38,95±7,75 derecedir. Artroskopik cerrahi uygulanan gruptaki hastaların ortalama yaşları 33,52±11,41, ortalama takip süresi 61,15±11,79 ay, preoperatif ortalama alfa açısı 61,39±11,15 derece, preoperatif ortalama CE açısı ise 40,17±9,14 derecedir. Bulgular: Postoperatif 1. hafta, 3. hafta, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
The Comparison Of Arthroscopy And Mini Open Surgery Results In Femoroacetabular Impingement Surgical Treatment Objective: Aimed to compare the early clinical results and patient satisfaction of femoroacetabular impingement syndrome patients which are treated with mini open surgical method and arthroscopic treatment. Patients and Methods: We retrospectively evaluated 21 hips (5 cam, 16 mix) of 21 patients (9 female, 12 male) treated with mini open surgery and 23 hips (7 cam, 12 pincer, 4 mix) of 23 patients (12 female, 11 male) treated with arthroscopic method between the dates of August 2009-October 2015. Preoperative and postoperative range of motion degrees, HOS, WOMAC, VAS, mHHS, NAHS scores and perioperative and postoperative complications were evaluated. The mean age of the patients was 41,10±8,18 years, the mean follow up of patients was 30,35±21,52 month, the mean preoperative alfa angle 73,71±10,77 degree, CE angle 38,95±7,75 degree in mini open surgery group. The mean age of the patients was 33,52±11,41years, the mean follow up of patients was 61,15±11,79 month, the mean preoperative alfa angle 61,39±11,15 degree, CE angle 40,17±9,14 degree in arthroscopy group.