Küreselleşme sürecinde mülteciler vaka analizi: 'Made ın Turkey' etiketinin arkasındakiler
Refugees in the era of globalization case study: behind 'Made in Turkey' label
- Tez No: 545949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Sociology, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, tüketiciliği ve küresel kapitalizm çağındaki hızlı moda olgusunu tanımlamakta ve kayıt dışı fabrikalarda veya merdiven altlarında çalışan Suriyeli mültecilerin durumuna ilişkin, Türkiye'de yaşayan insanların farkındalığının satın alma tutumları üzerindeki etkisini incelemektedir. Tezin ilk bölümünde, küreselleşmenin, şüpheci bir perspektiften incelenmesi ve aynı zamanda daha ilerici bir topluma kavuşmak için sosyo-ekonominin önemi üzerinde durulmaktadır. Daha sonra, özellikle geçtiğimiz yıl medyada sunulan göç ile mültecilere karşı nefret dolu söylemler üzerinden, küreselleşme ve göç arasındaki ilişki irdelenmektedir. Çalışma, insanların tüketim konusundaki bilgilerini, Türkiye'deki Suriyeli mülteci işçiler ve bu soruna yönelik tutumlarını analiz etmek için bir anket metoduyla hem nitel hem de nicel açıdan gerçekleştirilmiştir. Anketin sonuçları bize, eğitim ve bilgiye erişimin, insanların ekonomik sistemde ortaya çıkan sorunların farkında olmaları üzerinde bir etkiye sahip olduğunu, ama aynı zamanda eğitimin, bu konuyla ilgili gelişmelerin olmasını istediğimizde, dikkate alınması gereken önemli bir faktör olmasına rağmen, tüketici davranışında tüm zihniyeti köklü olarak değiştirmeye yeterli olmadığı gerçeğini göstermiştir. Tüketicilik hegemonyası, tüm yaşam tarzını etkilemiştir, ayrıca sistemde bir sorun olduğunu kabul etsek bile, bunu değiştirmek zor, neredeyse imkansıza yakındır. Tüketicilik söyleminin tekrardan yapılandırılması üzerine çalışma devam etmeliyiz.
Özet (Çeviri)
This dissertation describes consumerism and the phenomenon of fast fashion in the era of global capitalism, and investigates the effect on purchasing behaviour of the people towards the situation of Syrian refugees that are working in the illegal factories, or sweatshops, from Turkey. In the first part of this thesis we have the examination of globalization from a skeptic perspective, and also the importance of socio-economy in order to move towards a more progressive society. Later on, the focus is on the relation between globalization and migration, especially centring on the flow of migration presented in the media in the last year, with which a hate discourse against the refugees was created. The study was made with the help of both qualitative methodology and quantitative, within which we applied a survey to analyze people's knowledge about consumerism, Syrian refugee workers in Turkey and their attitude towards this problem. The results of the survey showed us that education and access to information do have an impact on people's awareness of the problems that appear because of the current economic system, but also the fact that even though education is an important factor to consider if we want things to improve in this matter, it is not enough to change the entire mentality which is deeply rooted in the consumerist behaviour. The hegemony of consumerism affected the entire lifestyle and even if we accept there is a problem in the system, it is difficult, near to impossible to change. We should consider studying the deconstruction of the consumerist discourse.