Tuzcul Salsola grandis bitkisi rizosfer koşullarından bitki gelişimini destekleyen rizobakteri izolasyonu ve biyogübre olarak kullanım potansiyelinin araştırılması
Isolation of plant growth promoting rhizobacteria from halophytic Salsola grandis and experimentation their potential use as a biofertilizer
- Tez No: 545986
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ CAN TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Toprak tuzluluğu, dünya tarımını etkileyen önemli bir sorundur ve önümüzdeki yıllarda daha da büyük bir sorun haline gelmesi öngörülmektedir. Topraklarda tuzluluk, tarım için kullanılabilecek alanı her yıl % 1-2 azaltmaktadır. Tuzluluk problemi topraklarda doğal yollarla oluşabileceği gibi, aşırı sulama suyu kullanımı ile taban suyunun yükselmesi, ve toprağa yüksek oranda gübre verilmesi sonucunda insan kaynaklı olarak da oluşabilir. Toprak tuzluluğu, kök bölgesindeki yüksek çözünür tuz konsantrasyonu sonucunda oluşan yüksek ozmotik basınçtan dolayı temel besin iyonlarının dengeli emilimi ve suyun bitki kökleri tarafından alınımı kısıtlanarak bitkinin büyümesini engeller. Etkili, düşük maliyetli, kolay adapte edilebilir yöntemler geliştiren sürdürülebilir yönetim uygulamalarına dayanan, tuzdan bozulmuş alanların bitki üretimi için başarıyla iyileştirilmesi bir zorunluluktur. Son zamanlarda, yararlı mikroorganizmaların kullanılarak çevre dostu ve sürdürülebilir tarıma büyük ilgi duyulmaktadır. Nitekim yapılan bilimsel araştırmaların da gösterdiği üzere bitkilerin yerel çevrelerine adaptasyonu, yakından ilişkili mikroorganizmalara bağlıdır. Bu mikroorganizmalar bitki gelişimini destekleyen rizobakteriler(Plant Growth Promoting Rhizobacteria(PGPR)) olarak literatürde yer alıp doğal ortamlarından izole edilerek bitki gelişimine katkı potansiyelleri, laboratuvar koşullarında test edilip, çoğaltılıp tohum, kök veya doğrudan toprağa uygulanabilmektedir. Kısaca“Biyogübre”olarak ifade edilen bu biyolojik materyal son yıllarda tarımsal bir girdi olarak önem kazanmıştır. Bu çalışmada Ankara, Nallıhan Bölgesine özgü endemik bir halofit (tuzcul) olan Salsola grandis bitkisini rizosfer bölgesinden toplanan toprak örneklerinden izole edilen bakteri izolatları bazı PGPR testlerine tabi tutulup PGPR yeteneği gösteren izolatların deneysel sera koullarında mısır bitkisinin gelişimi ve bitki besin maddesi içeriği üzerindeki etkieri irdelenmiştir. Çalışmanın amacı stres koşullarında (kurak ve tuzlu) sorunsuz olarak yaşayan S. grandis bitkisinin kök bölgesinde yaşayan toprak bakterilerinin PGPR potansiyelini araştırmak ve tarımda kullanılabilirliğini test etmektir.
Özet (Çeviri)
Soil salinity is an important problem affecting world agriculture and is expected to become a bigger problem in the coming years. Salinity in soils reduces the area that can be used for agriculture by 1-2% every year The salinity problem may occur naturally in soils as well as in the case of man-made as a result of the use of excessive irrigation water, the rise of ground water, and high fertilizer. Soil salinity prevents the growth of the plant by limiting the absorption of basic nutrient ions due to the high osmotic pressure resulting from the high soluble salt concentration in the root zone and limiting the intake of water by the plant roots. Successful improvement of salt-degraded areas for plant production is a necessity, based on sustainable management practices that develop effective, low-cost, easily adaptable methods. Recently, the use of beneficial microorganisms has shown great interest in environmentally friendly and sustainable agriculture. As a result of the scientific researches shown, adaptation of plants to their local environment depends on closely related microorganisms. These microorganisms are isolated from their natural environment as rizobacteria (Plant Growth Promoting Rhizobacteria (PGPR)) which support plant growth and their potential to contribute to plant growth can be tested and reproduced in laboratory conditions and applied to seed, root or soil directly. In short, this biological material, referred to as kazan Biogas girdi, has gained importance as an agricultural input in recent years. In this study, the bacterial isolates isolated from soil samples collected from the rhizosphere region of Salsola grandis plant, which is an endemic halophyte (salt) specific to Nallıhan region of Ankara, were subjected to some PGPR tests and the effect of isolates showing PGPR ability on the development of corn plant in the experimental greenhouse conditions and the effects on plant nutrient content were examined. The aim of this study was to investigate the potential of soil bacteria living in the root area of S. grandis plant living in stress conditions (dry and salty) and to test its usability in agriculture.