Kalp hastası kadınlarda siberkondri düzeyi ve etkileyen faktörler
Cybercondrial level in women with heart disease and affecting factors
  1. Tez No: 545987
  2. Yazar: ASİYE GÜLEŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, bir eğitim araştırma hastanesinde kalp hastalığı nedeniyle tedavi gören kadınların siberkondri düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi servislerine Ağustos-Ekim 2018 tarihleri arasında başvuran, kalp hastalığı nedeniyle tanı almış, okuma yazma bilen, Türkçe konuşup anlaşabilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 331 kadın hasta oluşturmuştur. Örneklem seçilmeden, çalışma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya istekli olan hastalarla, örneklem sayısının tamamına ulaşıncaya kadar veri toplama işlemi sürdürülmüştür. Araştırma verileri, tanımlayıcı veri toplama formu ve McElroy ve Shevlin tarafından (2014) geliştirilmiş, Selvi ve ark. tarafından (2016) Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış olan Siberkondri Şiddeti Ölçeği (SŞÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Man Whitney U testsi, Anova testi ve t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %38,7'si hastalığı ile ilgili konularda internetten araştırma yaptığını ve %75,8'i Tv'de sağlıklı ilgili yayınları izlediğini ifade etmiştir. Katılımcıların %8,8'i hekim önerisi dışında tetkik yaptırdığını, %12,7'si hekim önerisi olmadan ilaç kullandığını, %25,4'ü internetteki bilgilerin doğruluğuna inandığını ve %36'sı internetten edindiği bilgilere göre sağlığı ile ilgili konularda bazen karar aldığını belirtmiştir. Kadınların SŞÖ puan ortalaması 68,00±27,04 olarak bulunmuş, online sağlık tarama ve değerlendirme davranışlarının artması sonucu gelişen anksiyetesi düşük olarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların, medeni durumları, TV'de sağlıkla ilgili yayın izleme durumları, hekim önerisi dışında tetkik yaptırma ve ilaç kullanma durumları ile SŞÖ puan ortalaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CYBERCONDRIAL LEVEL IN WOMEN WITH HEART DISEASE AND AFFECTING FACTORS This study was conducted to determine the cybercondrial levels of women who are being treated for heart disease in training and research hospital and the factors affecting these levels. The population of the descriptive and cross-sectional study was composed of 331 female patients, who were applied to the Cardiology and Cardiovascular Surgery services of Koşuyolu High Specialized Training and Research Hospital between August-October 2018. Moreover, the patients who were diagnosed with heart disease were literate, spoke Turkish, and volunteered to participate in the study. Before the sample was selected, data collection was continued until the total number of the sample was met with the patients who were in compliance with the study criteria and willing to participate in the study. Research data were collected by descriptive data collection form and by the Cybercondria Severity Scale (CST), which was developed by McElroy and Shevlin (2014). The Turkish validity and reliability study of the cybercondria severity scale was also conducted by Selvi et al (2016). In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Man Whitney U test, Anova test and t test were used. 38.7% of women, who participated in the study, expressed that they search about their diseases in the internet and 75.8% of them expressed that they watch health related programs. 8, 8% of the participants stated that they take extra tests without physician's recommendations, 12.7% of them use medicine without physician's recommendation. 25.4% of them believe that the information on the internet is correct and 36% of them said that they sometimes make decisions about their health issues according to that information. The average CST score of the women were found to be 68,00±27,04. An increase in the anxiety related to behaviors such as online searching and self-evaluation about health issues was determined at low level. No statistically significant difference was found between participants' marital status, watching health-related programs on TV, taking tests and medicines without physician's recommendation, and the CST average score (p> 0.05). The anxiety of the participants, who were 50 years old and under 50 years old, who graduated from high school and higher level, who were employees, whose income level were at the middle and higher, who had children, who never being operated, who had been diagnosed with any disease for less than a year, who believed that the information on the Internet is correct and made a decision according to this information, was increased due to the online searching and self-evaluation behaviors about health issues.