Türkiye'nin Afetlere Hazırlık Politikalarının Toplum Algısı Üzerinden Karşılaştırmalı Analizi: Van-Bitlis Örneği
The comparative analysis via social perception of Turkey's provision policy for catastrophies : example of Van- Bitlis
  1. Tez No: 545989
  2. Yazar: AHMET UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin afetlere hazırlık politikalarının toplum algısı üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, araştırma Van ve Bitlis illerinde gerçekleştirilmiştir. Bu illerin seçilme nedeni; yakın tarihte afetin yaşandığı (2011-Van) ve yaşanmadığı (Bitlis) iki ilde afetlere hazırlık politikalarının etkinliği ve bu politikalar çerçevesinde yapılan faaliyetlerin vatandaşlar tarafından ne düzeyde bilindiği ve iki il arasında farklılık olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırmanın ana kütlesini her iki ildeki üniversitenin personeli, örneklemi ise, bu iki üniversiteden araştırmaya basit tesadüfi yöntemle gönüllü katılım sağlayan personel oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ilk olarak afet olgusu ele alınmış, daha sonra Türkiye'nin afet politikaları ve Van ve Bitlis illerinin afetselliğine yer verilmiş, son olarak araştırma kapsamında elde edilen veriler doğrultusunda analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistiki analizlerin yanı sıra, faktör, korelasyon, T testi ve ANOVA analizlerine tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda genel olarak ülkemizdeki afetlere hazırlık politikalarının araştırmanın örneklemi kapsamında etkin bir düzeyde olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to comparatively explore the disaster preparation polices in Turkey with regard to public perception. In this context, Van and Bitlis was chosen for the case study in order to determine and compare the effectiveness of the disaster preparation policies and the public awareness of the activities executed according to those policies in a city recently struck by a natural disaster (2011 Van earthquake) and in a city without one in the recent memory (Bitlis). The statistical population of the research was the university employees in both cities as the sample group was composed of the employees participated by the simple coincidental volunteering. The study began with discussing the concept of disaster, then discoursed on disaster policies of Turkey and the susceptibility of Van and Bitlis to disasters, and finally analyzed obtained data. In addition to deterministic statistics; factor, correlation, t-test, and ANOVA was performed for the data. The results indicated the in sufficiency of preparation policies in Turkey for the sample group.