Polimer içerikli kompozit membranlar ile Cr(VI) giderimi
Cr(VI) removal by polymer inclusion composite membranes
  1. Tez No: 545990
  2. Yazar: MUHARREM EKREM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gerçekleştirilen yüksek lisans tez çalışmasında; polimer içerikli asimetrik kompozit membran (PİAKM)'lerin kararlılığını ve dayanıklılığını artırmak için pomza kullanılarak, üretilen membranların Cr(VI) giderimi ve seçici ayırımında kullanımı deneysel olarak optimize edilmiştir. Ülkemizde fazlaca bulunan pomza mineraline yaptığımız deneysel çalışmalar neticesinde yeni bir kullanım alanı kazandırılmış ve pomzanın ülke ekonomisine olan katkısı artırılmaya çalışılmıştır. Üretilen PİAKM'lerin metal taşınım etkinlikleri ve kapasiteleri, asidik sulu çözelti ortamından Cr(VI) taşınım deneyleri kapsamında incelenmiştir. Bileşen oranları değiştirilerek fizikokimyasal olarak farklı özelliklerde PİAKM'ler üretilmiş ve Cr(VI) taşınımına etki eden PİAKM parametrelerinin; taşıyıcı oranı, membran kalınlığı, pomza oran ve boyutu, plastikleştirici türü ve miktarı optimizasyonu sağlanmıştır. Optimum bileşim oranlarına sahip PİAKM ile yapılan deneyler sonucunda taşınım süreci boyunca stabilitesi, membranın taşıma kapasitesi ve çözelti ortamına eklenen diğer ağır metal iyonlarına karşı seçiciliği tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, PİAKM'lerin yüzey özellikleri ve metal taşınımının arasındaki ilişki SEM-EDX, AFM, ve temas açısı ölçümü temelli yüzey karakterizasyon teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the performed master thesis, the pumice has been used to increase the stability and the durability of polymer inclusion asymmmetric composite membranes (PIACMs) and they have been optimized on the Cr(VI) removal nad selective separation. At the end of performed experimental studies, we get the pumice mine a newapplication field and the economical value of pumice to our country has been increased. The metal transport activity and capacity of produced PIACMs have been investigated in the scope of Cr(VI) transport from acidic aqueous media. PIACMs in the different physicochemical properties have been produced by changing the component rates and the some executive PIACM parameters on Cr(VI) transport like carrier rate, membrane thickness, pumice rate and size, plasticizer rate and type have been optimized. At the end of performed experiments with PIACM having optimum component rates throughout transport experiments, membrane transport capacity, membrane stability and the selectivity of membrane against some interferred metal ions which are added to aqueous media have been determined. In addition to all, the relationship between the surface properties of PIACMs and metal transport has been investigated by using some surface characterization techniques like SEM-EDX, AFM and contact angle measurement.