Effect of selected heavy metals on rotating biological contactors ŞRBCÖ
  1. Tez No: 5460
  2. Yazar: ALİHAN GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL F. GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET SECtLMtS AÖIR METALLERİN.DONEN BÎYÜLÖJÎK DÎSK REAKTÖRLERE ETKtSt GÜROL., Al i han Yüksek Lisans Tezi, Çevre Müh «Bölümü Tez Yönet, i ci si «Doç «Dr. Celal F« Gök çay Şubat- 1989, 98 sayfa Toksik kirleticilerin önemli bir- grubu olan ağır metal 1er-, çoğunlukla endüstriyel atıklardan kaynaklanmaktadır- Genelde, çok düşük konsantrasyonlarda ağır metaller biyoloj ik - sistemlere katkıda bulunabilmekte, arıtımı artırıcı yönde etkileyebilmektedir. Ancak, daha yüksek konsantrasyonlarda metaller biyolojik arıtımı olumsuz yönde etkileyerek sistemi bozmaktadır. Dönen biyol j i k d i sk reaktörl er,yak in aral ı k lı b i r seri diskin ürerinde yapışık mikroorganizmaların atık sudaki organik maddeleri tüketimini kapsayan bir biyolojik atıksu arıtım sistemidir. Bu çalışmanın amacı, ağır metallerin biyolojik atıksu arıtım si stemlerine, özel likle dönen biyolojik reaktörlere etkisini araştırmak idi- Evsel ve endüstriyel atık sularda sıkça rastlanan iki ağır metal, nikel II ve krom VI seçilmiş olup,bu amaçla lab ora tu var ölçümlerinde üç kademeli bir dönenbiyolojik reaktörle çalışılmıştır. Bulgular, 10 mg/l'ye kadar nikel II konsantrasyonlarının arıtımı olumsuz yönde etkilemediğini, bundan düşük konsantrasyonların Küt arıtımını artırdığını, 1 mg/l'nin en yüksek arıtımı sağlayan konsantrasyon olduğunu göstermektedir. Krom (VI) için de 18 mg/l'ye kadar olumsuz etki gözlenmemiş, bundan düşük konsantrasyonlarda 5 mg/1 en yüksek olmak üzere, Küi arıtımı olumlu yönde etkilenmiştir-Optimum konsantrasyonlarda askıda katı madde arıtımında da artış gözlenmiştir. Anahtar kel imeler s Atık su, biyolojik arıtım, dönen biyolojik reaktör,biyodiskier, a§ ı r metal 1er, n i k e 1, k rom.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF SELECTED HEAVY METALS ON ROTATING BIOLOGICAL CONTACTORS' GüRGL,Alihan M. S» in Environmental Engineering Supervisor s Assoc « Prof »Dr »Celal F. Gök çay February 1989* 98 pages Heavy metals, whi ch are a, major- group of tonic pollutants, mostly originate from industrial wastes »In general.relatively low concentrations of heavy metals may increase the biological wastewater treatment efficiency while increased metal concentrations reduce the treatment efficiency and often result in failure of the system. The rotating biological contactor process is a biological wastewater treatment system involving a series of closely spaced discs in which the biological growth on the disc surfaces assimilate the dissolved organic pollutants in the wastewater» The objective of the present study was to investigate the effects of heavy metals on biological wastewater treatment processes, and on rotating biological contactors in parti cular.Two heavy metals, nickeKÎI) and chromium, were selected since they are common in many domestic and industrial. -wastewaters»A lab-scale three-stage RBC unit was operated for- this purpose. The results indicated that nickel concentrations up to 10 mg/1 could be tolerated by the RBC unit, with increased COD removal efficiency»! mg/1 giving the maximum removal.Chromium concentrations up to 18 mg/1 could be tolerated in the unit. The COD removal efficiency increased below this value, 5 mg/1 giving the highest removal -Suspended solids removal was also highest at this concentration- Key words s Wastewater, bio log! ca'l treatment, rotating biological contactor, biodiacs, heavy metals,ni ckei, chromium-