Effect of heavy metal speciation on nitrification inhibition
Ağır metal türleşmesinin nitrifikasyon inhibisyonu üzerindeki etkisi
- Tez No: 200436
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Günümüzde, endüstriyel atıksuların ve düzenli depolama sızıntı suyu gibi konsantre atıksuların birçogu agır metaller içermektedir. Agır metallerin varlıgı biyolojik arıtma sistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Agır metallerin toksik ve inhibitör özellikleri, bakterinin metale maruz kalma süresi, tampon çözeltinin tipi, pH, ligandların tipi ve konsantrasyonu ve aklimasyon gibi birçok parametreye baglıdır. Literatürde, nitrifikasyon sistemlerinde agır metal türlesmesinin öneminin çok az incelendigi görülmektedir. Bunun yanısıra, agır metallerin uzun temas süreleri sonucundaki davranısları, bakterilerin aklimasyonu, adaptasyonu, bakteri türlerindeki degisimler çok fazla incelenmemistir. Bu çalısmanın amaçlarından biri, kadmiyum ve çinko türlesmesinin nitrifikasyon inhibisyonu üzerindeki tesirlerinin nitrifikasyon bakterileri açısından zenginlestirilmis kesikli reaktör sistemlerinde incelenmesidir. Zenginlestirilmis nitrifikasyon bakterilerinin kadmiyum metaline uzun süreli maruz kalması durumundaki tepkisi sürekli reaktör sisteminde incelenmistir. Kesikli reaktör deneyleri metallerin fiziksel ve kimyasal türlesmesinin inhibisyonu çok etkiledigini, bu nedenle agır metallerin biyolojik sistemlerdeki inhibisyonunun degerlendirilmesinde uygulanan metodolojilerin çok dikkatli seçilmesi gerektigini göstermistir. Nitrifikasyon bakterilerinin sürekli reaktör sistemlerindeki aktiviteleri mikrobiyel türlerdeki degisimler sonucunda degisebilmektedir. Sürekli reaktör deneyleri, moleküler uygulamaların agır metallerin inhibisyonu çalısmalarına dahil edilmesinin ne kadar gerekli oldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
Industrial effluents and high-strength wastewaters such as landfill leachates may contain significant amounts of heavy metals. The presence of heavy metals causes toxicity in biological treatment systems. The toxic and inhibitory characteristics of heavy metals depend on several factors such as exposure time, type of buffer, pH, type and concentration of ligands and acclimation. Therefore, a quite high variation is seen in the reported inhibitory range for metals. Surprisingly, very little information exists on the importance of heavy metal speciation in nitrification inhibition studies. Furthermore, the behaviour of heavy metals under prolonged exposure times, acclimation, adaptation, shifts and changes in bacterial community have not been examined yet. The aim of this study was to investigate the influence of Cd and Zn speciation on nitrification inhibition in batch systems enriched in terms of nitrifiers and to investigate the response of nitrifying biomass to prolonged Cd exposure in a continuous-flow system. These experiments showed that the measurement methodologies applied in assessing heavy metal inhibition should be carefully selected since physical and chemical speciation highly affects inhibition. The activity of nitrifying bacteria in continuous-flow systems could change as a result of shifts in microbial community. It also showed the necessity of incorporation of molecular tools into heavy metal inhibition studies.