Computer aided design of water treatment plants
  1. Tez No: 5461
  2. Yazar: AYGÜL SARIMEHMETOĞLU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SOYUPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Su arıtma tesisi tasarımı için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Tasarımın işlem seçimi aşamasında ham su kalitesi verileri değerlendirilir. Program konvensiyonel filtrasyon tesislerini tasarımlayabildiği gibi, yumuşatma tesislerini de tasarımlayabilir» Yavaş kum filtreleri, ham su bulanıklığı 20 ile 40 arasında olduğu durumlarda alternatif olarak verilmiştir. Geliştirilen program Ankara, Bursa ve Elazığ tesislerine ham su kalite değerleri ve tasarım debisi değerlendirilerek uygulanmıştır. Bu tesislerin tasarımı, programın geçerliliğini kontrol için bilgisayarla tekrar yapılmış, çıkan sonuçlar gerçek tasarım sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Kıyaslanabilir sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Su arıtma tesisi, bilgisayarla tasarım, işlem seçimi, ham su kalite verileri. iv
Özet (Çeviri)
A software was prepared for computer aided design of water treatment plants. The process selection step of the design utilizes the raw water quality data. The program is capable of designing conventional rapid-sand filtration plants and softening plants as well. Slow sand filtration is an optional alternative if raw water turbidity is between 20-40. The developed software were applied to Ankara, Bursa and Elazığ treatment plants using their raw water quality and flow data. These treatment plants were redesigned and the results are compared with the actual design values to check the capability of the program. Fairly comparable results were obtained. Keywords : Water Treatment Plants, Computer Aided design, Process Selection, Water Quality Data. m