İletişim tabanlı tren kontrol sisteminin sonlu durum otomatları ile modellenmesi ve merkezi olmayan hiyerarşik kontrolü
Decentralized and hierarchical control of communication based train control and modelling system with finite state automata
  1. Tez No: 546000
  2. Yazar: CEM ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TURAY KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, iletişim tabanlı tren kontrol sistemleri (CBTC) ve ayrık olaylı sistemlerin (DES) ayrıntılı olarak incelenmesi, sistemin sonlu durum otomatları (FSA) ile modeli çıkartılmasıdır. Ayrıca sistemin denetimsel kontrolü için hiyerarşik kontrol modeli ve merkezi olmayan kontrol modeli birleştirilerek merkezi olmayan hiyerarşik kontrol mimarisinin kurulmasıdır. Diğer yandan teorinin uygulanacağı alan olarak seçilen tren kontrol sistemlerinden hareketli blok sisteminin detaylı incelenmesidir. Daha sonra sistemin modelleri bilgisayar ortamında başarılı bir şekilde yapılmış ve sistemin davranışını düzenlemek için gerekli gözetimsel denetleyici tasarımları istenildiği gibi elde edilmiştir. Elde edilen modeller ve gözetimsel denetleyicilerin simulasyon sonuçları elde edilmiştir. Bu sayede sistemin davranışı gözlemlenmiştir. Oluşturulan modeller ve gözetimsel denetleyicilerle yukarıda bahsettiğimiz merkezi olmayan hiyerarşik kontrol yapısı başarılı bir şekilde kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate communication-based train control systems and discrete event systems in detail and to model the system with finite state automats. It is also the establishment of a decentralized hierarchical control architecture by combining a hierarchical control model and a decentralized control model for supervisory control of the system.On the other hand, it is a detailed examination of the moving block system from the train control systems selected as the area where the theory will be applied.Then, the models of the system were successfully made in computer environment and the control designs required to regulate the behavior of the system were obtained as desired. Simulation results of obtained models and supervisory controllers were obtained. In this way, the behavior of the system was observed. In this way, the behavior of the system was observed. The decentralized hierarchical control structure mentioned above has been successfully established with the models and controllers.