Ankara, Şereflikoçhisar'da gömülü fayların çok-kanallı yüzey dalgası analizi ve yer radarı yöntemleri ile araştırılması
Investigation of buried faults by using multichannel analysis of surface waves and georadar methods in Ankara, Sereflikochisar
- Tez No: 546020
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CANDANSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez kapsamında Tuz Gölü Fay Zonunun (TGFZ) Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesinden geçen kesiminde, jeofizik yöntemlerden Çok kanallı yüzey dalgası analizi (MASW) ve yer radarı yöntemleri ile araştırılmıştır. Çalışmada, MASW verilerinin ters çözmünden elde edilen iki-boyutlu kayma dalgası hızı kesitlerinde, fay düzlemi düşük kayma dalgası hızı ile belirlenebilir. Yer radar ölçümleri sonucunda elde edilen radargramlar üzerinde ise yansıma yüzeyleri arasında kopukluk(heterojenlik) şeklinde gözlenmesi beklenmektedir. Tez çalışması kapsamında, önceki çalışmalardan belirlenen fay zonunun geçtiği iki alanda fay doğrultusuna dik olacak şekilde toplamda 15 profil Yer Radarı ve 4 profil MASW verileri toplanmıştır. Yer radarı verilerine temel veri işlem uygulandıktan sonra hız analizi yapılarak derinlik kesitleri elde edilmiştir. MASW verileri Sahada alınan radar profillerinde ilk 8 profilde güneybatı doğrultusunda eğimli bir şekilde devam eden düşük hız zonu ve MASW ölçümleri sonuçlarında, Güneybatı eğimle devam eden hız değişimleri gözlenmiştir. Bu değişimlere Tuz Gölü Fay zonuna ait kırığın sebep olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated Şereflikoçhisar district of Ankara Province of Salt Lake Fault Zone by the geophysical methods, Multichannel surface wave analysis (MASW) and ground penetration radar (GPR). We obtained the two-dimensional shear wave velocity sections from the inversion of the MASW data. In the inversted model, the fault plane can be determined by the low shear wave velocity. It is expected to be observed in the form of disconnection (heterogeneity) between the reflection surfaces on the radargrams obtained as a result of GPR measurements. Within the scope of the study, a total of 15 profiles GPR and four profiles MASW data were collected perpendicular to the fault direction in the two areas where the fault zone is determined from the previous studies. After the basic data processing was applied to the GPR data, the depth sections were obtained by velocity analysis. Low velocity zone observed which is continuing slantingly in the south-west direction in the first 8 profiles in the radar profiles taken in the field. In the results of MASW measurements, velocity changes were observed inclined southwestward. These changes are thought to be caused by the fracture of the Salt Lake Fault zone.