Kanolanın pnömatik iletim karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of pneumatic conveying characteristics of canola
  1. Tez No: 546052
  2. Yazar: REFİ RATİP ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada kanola tohumlarının (Brasicca napus Oleifera sp) pnömatik iletim karakteristiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Turan çeşidi kanola tohumlarının fiziksel özellikleri, basınç düşümü, iletim hızı, güç tüketimi, sürtünme kaybı, karışım oranı ve zedelenme gibi karakteristikleri araştırılmıştır. Üç farklı ürün nemi, üç farklı boru çapı, üç farklı materyal debisi ve beş farklı hava hızı kullanılmış ve bu faktörlerin kanolanın pnömatik iletim karakteristiklerine etkileri incelenmiştir. Salt hava iletiminde boru çapı küçüldükçe ve hava hızı arttıkça basınç düşümü, sürtünme kaybı ve güç tüketimi artmış karışım oranı azalmıştır. Materyal iletiminde hava hızının artması ile hava debisi, basınç düşümü, sürtünme kaybı ve güç tüketimi artmış, karışım oranı ise azalmıştır. En düşük basınç düşümü ve güç tüketimi değerleri boru çapının 70.3 mm, materyal neminin % 16.54, kompresör devrinin 1150 d/d ve materyal iletim kapasitesinin 3.89 t/h olduğu iletimlerde elde edilmiştir. Kanolanın % 6.36 nemde, 7.49 t/h iletim kapasitesinde ve 1150 d/d kompresör devrinde iletimi ile en düşük güç tüketimi elde edilmiştir. Denemelerde, % 6.36 nem içeriğindeki kanola tohumlarının üç iletim kapasitesinin her birisiyle iletiminde boru çapı arttırıldığında basınç düşümü azalmıştır. %16.54 ve 25.94 nem içeriklerinde kanolanın iletiminde 43.1 mm ve 54.5 mm boru çaplarında sorunlar yaşanmıştır. Kanola danelerinin farklı nem içerikleriyle pnömatik iletimlerinde mekanik zedelenme; düşük nemde ve düşük hava hızlarında daha az olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed at the determination of the pneumatic conveying characteristics of the canola seeds (Brassica napus Oleifera sp.). With this study, some significant conveying characteristics of Turan cultivar canola seeds such as pressure drops, conveying velocity, power consumption, friction losses, mixture rates and mechanical damages along with their physical properties were examined. Three different material moisture contents, three different pipe diameters, three different material flow rates and five different air velocities were used in the study, and the impacts of these factors onto the pneumatic conveying characteristics of the canola seeds were investigated. Under the only-air conveying conditions, when the pipe diameters were reduced and as the air velocities were increased, the pressure drops, friction losses and power consumptions increased and the mixture rate decreased. By the case of increases at the air velocities in the material conveying, the air flow rates, pressure drops, friction losses and power consumptions increased, but the mixture rates decreased. The lowest pressure drop and power consumption values were obtained from the conveying while the pipe diameter, material moisture content, compressor turning rate and material conveying capacity were 70.3 mm, 16.54 %, 1150 min-1 and 3.89 t.h-1 respectively. The lowest power consumption was obtained from the conveying capacity at 7.49 t.h-1 and compressor rotation rate at 1150 min-1. In the experiments, the pressure drop was decreased when the pipe diameter was increased in the carrying of the canola seeds having 6.36% moisture content with the each of three conveying capacities. It was faced some problems in the cases that the Canola seeds having 16.54% and 25.94% moisture contents were conveyed with the pipes at the diameters of 43.1 mm and 54.5 mm. Mechanical damages during the conveying experiments of canola kernels with the three different moisture contents were minor when they have low moisture content and low air velocity.