Proses koşullarının farklı oranlarda amiloz/amilopektin içeren nişastaların jelleşme davranışına etkisi
Effect of process conditions on the pasting behaviour of starch at different amylose/amylopectin ratios
  1. Tez No: 546051
  2. Yazar: BURCU KARAKELLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SAİD TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nişasta, jelleşme özelliklerine bağlı olarak kıvam artırıcı, tekstür geliştirici ve stabilizör olarak birçok gıda ürününde kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Nişastaların teknolojik özellikleri daha çok nişastanın moleküler bileşimine dayanmaktadır. Buna ek olarak karıştırma hızı ve ısıtma/soğutma hızı gibi proses koşulları da nişastanın jelleşme özellikleri ile birlikte son ürün kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden, mevcut çalışmada farklı proses koşullarının %70 yüksek amiloz, mumsu ve normal mısır nişastalarının jelleşme davranışı üzerindeki etkisi reometre kullanılarak belirlenmiştir. Belirlenen jelleşme özellikleri pik viskozitesi, jelleşme sıcaklığı, tutma gücü, breakdown viskozitesi, setback viskozitesi ve final viskozite değerleridir. Nişasta çözeltilerinin (%14, w/w) 10 °C/dk, 5°C/dk ve 2,5 °C/dk sıcaklık artış hızında; 50 rpm, 160 rpm ve 250 rpm karıştırma hızında jelleşme süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starch is a food additive used in many food products as a thickener, texture improver and stabilizer, which are achieved by pasting properties of the starches. Technological properties of starches are mainly depend on molecular composition of starch. In addition, process conditions such as stirring rate and heating/cooling rate also affected the quality of starch-included end product as well as pasting properties of the starch. Therefore, In the present study, the effect of different process conditions on the pasting behaviour of the 70% high amylose, waxy and normal corn starch was revealed by using a rheometer. These starch properties were the peak viscosity, pasting temperature, holding strength, breakdown viscosity, setback viscosity and final viscosity. The starch suspensions (14%, w/w) were heated at 10 °C/min, 5°C/min and 2.5 °C/min while being stirred at 50 rpm, 160 rpm and 250 rpm levels.