Retinal arteryel makroanevrizmalara bağlı gelişen subretinal kanamalarda vitrektominin ve subretinal tPA enjeksiyonunun etkinliği: Çok merkezli çalışma
Efficacy of vitrectomy and subretinal tPA injection in subretinal hemorrhage due to retinal arterial macroaneurysms: a multicenter study
  1. Tez No: 912907
  2. Yazar: MUHAMMED ONUR OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL LEVENT KARABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Retinal arteryel makroanevrizmalar (RAM) paramakuler veya postekvatoryal alanda, retinal arter bifurkasyonların ilk üç sırasında yer alan retinal arteriyollerin tipik olarak tek, yuvarlak veya iğ şeklinde genişlemeleriyle karakterize edinilmiş bir retinal vasküler anomalidir. Yapılan çalışmalarda her ne kadar tedavide gözlem, lazer fotokoagülasyon, intravitreal gaz enjeksiyonu ile pnömatik yer değiştirme uygulanmışsa da PPV ile birlikte subretinal rekombinant doku plazminojen aktivatörünün (tPA) enjeksiyonu ve intravitreal gaz tamponu tedavisi önerilmektedir. Bizim çalışmamızda amacımız RAM'a bağlı gelişen subretinal kanamalarda PPV ile birlikte subretinal tPA enjeksiyonu ve gaz tamponadının kullanılmasının hastaların son muayenelerinde baktığımız EİDGK'ne olan katkısını ve kanamanın foveadan uzağa deplase olmasına etkisini incelemek ve aynı zamanda ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonların da bu sonuca olan etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Ocak 2015 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında çalışmaya dahil edilen kliniklerde makroanevrizma sebepli gelişen subretinal kanaması olan ve PPV ve subretinal tPA enjeksiyonu ile birlikte gaz tamponu kullanılarak opere edilen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan tüm hastaların dahil edilen klinikler ile bizim kliniğimizdeki arşiv kayıtlarımızdan preoperatif ve postoperatif bilgilerine ulaşılarak belirlenmiştir. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Normal dağılım gösteren değişkenler ortalama ± standart sapma, normal dağılım göstermeyen değişkenler medyan (25.-75. yüzdelik) olarak verildi. Kategorik değişkenler frekans (yüzde) olarak verildi. Nümerik değişkenler için bağımlı grup karşılaştırmaları Friedman two-way ANOVA ile belirlendi. Çoklu karşılaştırmalarda Dunn testi kullanıldı. Niceliksel ölçekli gözlemleri verilen iki örneklemin aynı dağılımdan gelip gelmediğini incelemek için Man Whitney U testi yapıldı. Kategorik değişkenler için bağımlı grup 84 karşılaştırmaları Cochran's Q ve McNemar testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Retinal arterial macroaneurysms (RAM) are an acquired retinal vascular anomaly characterized by single, round or spindle-shaped dilatation of retinal arterioles typically located in the first three rows of retinal arterial bifurcations in the paramacular or postequatorial area. Although observation, laser photocoagulation, intravitreal gas injection and pneumatic displacement have been used in previous studies, PPV with subretinal injection of recombinant tissue plasminogen activator (tPA) and intravitreal gas buffer therapy are recommended. In our study, our aim was to investigate the effect of PPV with subretinal tPA injection and gas tamponade on the BCVA at the last examination and the displacement of the hemorrhage away from the fovea in subretinal hemorrhages due to RAM and also to investigate the effects of postoperative complications on this result. Material and Methods: In this study, preoperative and postoperative data of all patients who had subretinal hemorrhage due to macroaneurysm and who were operated with PPV and subretinal tPA injection with gas buffer in the included clinics between January 1, 2015 and December 31, 2023 and who met the inclusion criteria were obtained from the archival records of the included clinics and our clinic. Statistical evaluation was performed with IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Compliance with normal distribution was analyzed by Shapiro-Wilk test. Normally distributed variables were expressed as mean ± standard deviation and nonnormally distributed variables were expressed as median (25th-75th percentile). Categorical variables were given as frequency (percentage). Dependent group comparisons for numerical variables were determined by Friedman two-way ANOVA. Dunn's test was used for multiple comparisons. Man Whitney U test was used to examine whether two samples with quantitative scale observations came from the same distribution. Dependent group comparisons for categorical variables were made with Cochran's Q and McNemar tests.