Ankara Şehir Hastanesi pnömatik tüp transport sisteminin rutin biyokimya, hematoloji ve koagülasyon testleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Ankara city Hospital pneumatic tube transport system on routine biochemistry, hematology and coagulation tests
- Tez No: 637254
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE BİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Büyük ve modern hastaneler pek çok numunenin, ilacın ve malzemenin hastane içerisinde taşınmasında pnömatik tüp sistemlerini (PTS) kullanmaktadır. Fakat PTS transportu esnasında numunenin bütünlüğünün korunmasıyla ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Her PTS' nin kendine özgü bir tasarımı vardır ve her klinik laboratuvar bu sistemin doğruluğundan emin olmalıdır. Çalışmamızdaki amaç kendi hastanemizde bulunan PTS'nin sık istenen biyokimya, hemogram ve koagülasyon testleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal-Metot: 50 gönüllü katılımcıdan 3 biyokimya, 2 koagülasyon ve 2 hemogram tüpüne kan alınmıştır. Alınan kanların biri PTS (PTS-hemen), diğeri portör ile laboratuvara transport edilirken, üçüncü biyokimya tüpünün ise pıhtılaşma tamamlandıktan sonra PTS (PTS-sonra) ile nakli sağlanmıştır. Bu eşleştirilmiş örneklerde analiz edilen biyokimya, hemogram ve koagülasyon testleri Student's paired t test, korelasyon ve Bland-Altman analizleri yapılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Numune bütünlüğü göstergeleri olan lipemi, hemoliz ve ikter serum indekslerinde anlamlı bir fark saptanamamıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Large and modern hospitals use pneumatic tube systems (PTS) to transport many samples, drugs and materials within the hospital. However, there are different opinions regarding the preservation of sample integrity during PTS transport. Each PTS system has its own design and every clinical laboratory should ensure the accuracy of this system. The aim of our study is to examine the effects of the PTS system on the frequently requested biochemistry, hemogram and coagulation tests in our hospital. Material-Method: Blood was collected from 50 volunteer participants into 3 biochemistry, 2 coagulation and 2 hemogram tubes. While one of the collected blood was transferred to the laboratory with PTS (PTS-immediately) and the other with the porter, third biochemistry tube was transported with PTS (after-PTS) after completed coagulation. The biochemistry, hemogram and coagulation tests analyzed in these paired samples were compared with Student's paired t test, correlation and Bland-Altman analysis. Results: No significant differences were found in lipemia, hemolysis and icteric serum indices, which are indicators of sample integrity (p> 0.05).