Elektrik dağıtım şebekesi optimizasyonu
Electricity distriibution network optimization
- Tez No: 546054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Enerji tüketimi artıkça, mevcut güç sisteminin genişletilmesi ihtiyacı kaçınılmazdır. Tüketim artışı karşılayabilmek için elektrik enerji üretim, iletim ve dağıtım şebekelerinin planlanması konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Yeni bir şebekenin tasarlanması veya mevcut bir şebekenin genişletilmesi için yapılan çalışmaların amacı; minimum maliyet ve maksimum kalitede enerji dağıtımını sağlayarak tüketicilerin ihtiyacını karşılamaktır. Yapılan çalışmada; farklı gerilim seviyelerindeki çok kademeli gerçek bir elektrik dağıtım şebekesinin, artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yeniden planlanması ile oluşan enerji maliyetleri analiz edilmiştir. Analiz çalışmasında optimum şebeke tasarımını elde etmek amacıyla; fiziksel ve elektriksel koşullar göz önünde bulundurularak ihtiyaç duyulan transformatör güçlerini ve sayılarını tespit ederek, minimum maliyeti belirleyen bir minimizasyon fonksiyonu oluşturulmuştur. Oluşturulan fonksiyon, belirlenen kısıt şartları içerisinde MATLAB yardımıyla karışık tamsayı programlama algoritmasından ve genetik algoritmadan yararlanılarak çözümlenmiştir. Analiz sonuçlarından yararlanılarak, ilgili şebekede üst seviyeli tek kademeli dağıtıma geçilmesi ve gerilim seviyesinin mevcut durumda bırakılarak şebekenin yeniden tasarlanması durumları mali açıdan karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmada, gerilim seviyesinin artırılması durumunda ortaya çıkan maliyetin kayıptaki azalmalarla makul sürelerde telafi edilebileceği gözlemlenmiştir. Tezde elde edilen bulgularla elektrik dağıtım şebekesi planlamalarına referans oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
As energy consumption increases, the need to grow existing power generation and transmission / distribution networks is inevitable. In order to meet the increase in consumption, efforts are made to plan electricity generation, transmission and distribution networks. The goal of designing a new distribution network or expanding an existing network is to deliver quality electricity to consumers at minimum cost. In this study, the energy costs of a multistage real power distribution network at different voltage levels in order to meet the increasing energy needs have been analyzed.In order to obtain the optimum network design, a minimization function was determined by determining the required transformer powers and numbers by considering the physical and electrical conditions.The generated function within the specified constraint conditions was solved by using mixed integer programming algorithm and genetic algorithm with MATLAB. By using the results of the analysis, the high-level single-stage distribution in the relevant network and the redesign of the network by leaving the voltage level in the current situation were compared financially. In the study, it is observed that in case of increasing the voltage level, the cost can be compensated by the decrease in loss in reasonable time. The findings of the thesis are intended to serve as a reference for electricity distribution network planning.