Betonarme yapıların risk durumunun belirlenmesi için alternatif hızlı tarama yönteminin geliştirilmesi
Development of an alternative rapid screening method to determine the risk level of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 546069
  2. Yazar: ONUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, riskli alan olarak belirlenen yapıların yıkılıp yerlerine yeni yapıların yapılmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Birinci Aşama Değerlendirme Yöntemi kullanılarak riskli alan olarak belirlenecek yapı alanı tespit edilmektedir. Ancak, bu yöntemin dezavantajı yapı puanlaması yapılırken“Bina Görsel Kalitesi”olarak adlandırılan parametrenin yoruma çok açık olması, bu parametre adına verilecek puanın kişiden kişiye değişkenlik göstermesidir. Ayrıca, yapıların risk durumunu belirlemede önemli bir etkisinin olduğu düşünülen“Bina Yaşı”parametresinin adı geçen yöntemde kullanılmamasıdır. Bu çalışmada, Birinci Aşama Değerlendirme Yönteminde yer alan parametrelerin, yapının statik analizi sonucunda belirlen risklilik durumuna etkisi, 400 adet yapı grubu üzerinde gerçekleştirilen istatiksel analiz ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Birinci Aşama Değerlendirme Yönteminde yer almayan yapının diğer özellikleri analiz edilerek yeni yapılacak hızlı değerlendirme yönteminde kullanılıp kullanılmayacağı araştırılmıştır. Bu kapsamda, SPSS ve STATA istatiksel analiz programlarından yardım alınmıştır. Sonuçlar gözetildiğinde, mevcutta riskli alan belirlemesinde kullanılan parametrelerin etki katsayılarının güncellenmesi ve yeni etkili parametrelerin eklenmesi ile mevcutta kullanılan yöntemden daha gerçekçi sonuçlar elde edileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the Ministry of Environment and Urbanization is to demolish the buildings lying in risky areas under the Law on the Transformation of Areas under Disaster Risk No. 6306 and eventually to construct new buildings. In this context, the building area is classified as risky by using the First Stage Evaluation Method. However, the disadvantage of this method is that the parameter called Visual Quality of Building is a subjective parameter and can mislead the evaluation results. Furthermore, the parameter on the age of building, which is thought as an important parameter on the determination of the level of risk, is not considered in the method mentioned. In this study, the effect of the parameters in the First Stage Evaluation Method on the level of risk determined as a result of the static analysis of the structure was tried to be determined by the statistical analysis performed on 400 building groups. In addition, the other features of the structure not included in the First Stage Evaluation Method were analyzed and it was investigated whether it would be used in the new rapid evaluation method. In this context, statistical analysis programs SPSS and STATA were utilized. When the results are inspected, it is necessary to update the method for the determination of risky area by including more parameters.