Kosova'da Sırp hakimiyeti döneminde azınlıklar üzerindeki insan hakları ihlalleri ve bugüne yansımaları
- Tez No: 159577
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
105 ÖZET Kosova'da XX. Yüzyılda en ağır insan hakları ihlalleri, etnik ve dini farklılıklardan kaynaklanmıştır. Sırplar, Osmanlı döneminden sonra“Sırp Halkının Beşiği”olarak tanımladıkları Kosova'yı hakimiyetine geçmiş, bölgeyi tehdit olarak gördükleri Arnavut ve Türk Müslüman çoğunluktan arındırmak için projeler geliştirmişlerdir. Karadjordjevic hanedanlığı döneminde, Kosova'da Müslüman topluluklara yönelik baskılar artmış, özellikle Türkiye'ye yoğun göçler yapılmıştır. 1930'lara gelindiğinde göçler daha da artmış, 1937 yılında ise bölgenin Müslüman topluluklardan arındırılmasına yönelik Ğubrilovig'in“Etnik temizlik”projesi gündeme gelmiştir. Bu proje“1937 Memorandumu”olarak bilinmektedir. Ancak II. Dünya Savaşı, söz konusu projenin tamamlanmasına engel olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Kosova öncekine kıyasla daha iyi bir statüye kavuşmuş, 1974 Anayasası ile Federal düzeyde diğer Cumhuriyetler ile hemen hemen eşit statüye kavuşmuştur. Tito döneminde, Aleksandar Rankovic'in Sırbistan İçişleri Bakanlığı dönemi hariç, Kosovalılar açısından gelişim yılları olarak değerlendirilebilir. Bu yıllarda Arnavutlar ve Türkler, Sırplar gibi birçok haklara sahip olmuş, kendi dillerinde eğitime, yayın organlarına ve birçok hakka daha sahip olmuşlardır. 1980'li yıllara gelindiğinde, ekonomik sorunların da etkisiyle belirsizlikler başlamış, Yugoslavya'da farklı milliyetçi akımları birbirine ivme kazandırmaya başlamışlardır. Bu sıralarda da milliyetçi Arnavut kanadı, Kosova'nın Cumhuriyet statüsüne kavuşması için başkaldırmaya başlamıştır. Sırbistan ise Kosova'ya 1974 Anayasası ile tanınan haklardan hoşnut değildi. 80'li yılların ortasında, Kosova'da Sırp topluluğuna yönelik baskılar yapıldığını ileri süren Belgrad, bölgeye müdahale etmiştir. Sırbistan106 Bilimler Akademisi'nin 198$ Memorandumundan ifham gören Slobodan Milosevic, 1989'da Kosova'nın özerkliğini ortadan kaldırmış, bölge idaresini Belgrat'a bağlamıştır. Tarihten de ilham alan Sırp milliyetçiliği ile Milosevic, Kosova'da yoğun baskılar uygulamış, bölgede etnik topluluklar arasındaki ilişkiler uzun süre onarılmaz bir hal almıştır. Yıllar süren pasif Arnavut direnişi sonuç vermemiş, bunun üzerine UÇK ortaya çıkmıştır. 1998-1999 yılları arasında Kosova'da savaş başlamış, yüzbinlerce kişi mülteci durumuna düşmüştür. NATO müdahalesinden sonra Kosova, Birleşmiş Milletler himayesine geçmiş ve bölgede Sırp dominasyonu sona ermiştir. Ancak geçmişte artan düşmanlıklar devam etmiş, bu sefer de Arnavut olmayan etnik topluluklara yönelik şiddet olayları ve baskılar artmıştır. Kosova'daki UNMIK yönetimi, etnik toplulukların haklarını koruma konusunda yetersiz kalmış, Kosova,“etnik tahammülsüzlük”gibi karmaşık bir sorunla karşıya karşıya kalmıştır. Milosevic dönemi sona ermiş, ancak çağdaş insan hakları normlarının uygulanması konusunda çok yetersiz kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY The most serious human rights violations in Kosovo arise during twentieth century as a cause of ethnic and religious differences. While defining Kosovo as“The Cradle of Serb Nation”Serbs took over the sovereignty after the Ottoman Empire, thereupon seeing as a threat they developed projects on cleaning the region from the majority of Albanian and Turkish Muslims. During the period of Karadjordjevic dynasty, pressures to Muslim communities in Kosovo were increased, particularly resulted for intensive migrations to Turkey. Migrations increased even more during 1930s, whereas in yea 1937 Ğubrilovic brought forward“Ethnic Cleansing”project aimed to clean the region from Muslim communities. This project is known as“1937 Memorandum”. However, World War II had prevented the completion of the project in question. Compare to the previous period, Kosovo attain much better statute after the World War II, and with 1974 Constitution became nearly equal to other Republics in Federal level. Excluding Aleksandar Rankovic time as a Minister of Internal Affairs of Serbia, Tito's period can be evaluated as a developing years for Kosovo. Albanians and Turks, during these years have possessed many rights equal to what Serbs had, such as education in mother tongue, publication etc. Over the 1980s, economic problems also caused to uncertainties, which resulted to different nationalist movements accelerating each other in Yugoslavia. At the same time, Albanian nationalists wing started the revolt towards gaining the statute of Republic for Kosovo. On »the other side, Serbia was dissatisfied with the rights given to Kosovo under 1974 Constitution. In mid 80s, Belgrade interfered to the region by putting forward that Serb community in Kosovo is oppressed. Inspired with 198§ Memorandum of Serbian Academy of Sciences, Slobodan MiloseviĞ had removed the autonomy of Kosovo on 1989 and bounded the administration of the region to Belgrade. As Milosevic was also inspired from the history, he had carried out intensive pressures in Kosovo, which caused to uneasily recoverable relations between ethnic communities in the region. A long passive resistance of Albanians had no results, thereupon KLA had revealed.108 During 1998-1999, Kosovo had a war in which hundreds of thousands of people became refugees. After the NATO intervention, Kosovo was taken to the protection of United Nations and therefore Serb domination came to its end in the region. However, past hatred continued and this time non-Albanian ethnic communities were subject to violence's and pressures. UNMIK administration in Kosovo was insufficient to protect the rights of ethnic communities; therefore Kosovo faces a complicated“ethnic intolerance”. The period of Milosevic came to its end, but there was insufficiency to implement contemporary human rights norms.