Systematic investigation of cellular response to nanoparticle surface chemistry
Nanoparçacık yüzey kimyasına hücrenin verdiği tepkinin sistematik araştırılması
  1. Tez No: 546078
  2. Yazar: MELİKE SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇULHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Genetik, Biochemistry, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Nanopartiküller (NP'ler) ve canlı sistemler arasındaki arayüz, canlı sistemlerin verdiği tepkilerin en önemli belirleyicilerinden biridir. NP yüzey kimyası ve canlı sistemler arasındaki etkileşimin iyi anlaşılması, tıbbi ve teknolojik alanlarda kullanılacak daha güvenli NP'lerin tasarlanmasını mümkün kılar. Bu çalışmada, özel olarak tasarlanmış karbonhidratlar ve peptidlerle konjuge edilmiş AuNP'lerin yüzeyindeki küçük yüzey kimyası değişikliklerine hücrelerin verdiği tepkinin sistematik olarak araştırılması amaçlanmıştır. AuNP yüzeylerinde küçük farklılıklar oluşturmak için, 13 nm boyutlu AuNP'ler dört farklı karbonhidrat, D-Glikoz, D-Mannoz, Laktoz ve Mannoz, ve yük, uzunluk, izoelektrik noktası, RGD'li veya RGD'siz dizilime sahip oluşu ve -NH2 veya -COOH serbest uca sahip oluşuna göre farklı olan on dört tane peptit ile modifiye edilmiştir ve A549, BEAS-2b ve MDA-MB-231 hücrelerinin hücresel cevapları hücresel alınıma, sitotoksisiteye ve hücre döngüsüne olan etkileri dikkate alınarak incelenmiştir. AuNP yüzeylerine modifikasyon yapılmadan önce, karbonhidratlar Lawesson reaktifi kullanılarak tiollenmiştir. Ardından, ortalama 13 nm boyutta AuNP'ler karbonhidratlar ve peptitler uygun koşullarda işlevleştirilmiştir. Çıplak AuNP'ler ve AuNP konjugatları, yüzeydeki biyomakromoleküllerin etkileşimlerinin doğasını anlamak için UV/Vis spektroskopisi, DLS, Agaroz jel elektroforezi, FTIR ve SERS ile karakterize edilmiştir. Örneğin, sisteinin peptitlerin -NH2 ya da -COOH uçlarıdna olması, AuNP yüzeylerine önemli ölçüde farklı bağlanma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Daha sonra, AuNP konjugatlarının hücrelerde meydana getirdiği tepkiler, WST-1 hücre çoğalma, Apoptosis/Necrosis, Klonojenik ve hücre döngüsü belirleme deneyi gibi çeşitli deneylerle incelenmiştir. AuNP'lerin yüzeylerindeki küçük değişikliklerin, NP konsantrasyonuna ve hücre tipine bağlı olarak değişen hücresel tepkilere neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The interface between nanoparticles (NPs) and living systems is one of the most important determinants of cellular responses. The well-understanding of the interaction between the NP surface chemistry and living systems makes possible to design safer NPs to be used in medical and technological areas. In this study, it was aimed to systematically investigate the cellular response of living cells to subtle surface chemistry changes on AuNPs conjugated with specially designed carbohydrates and peptides. In order to create small differences on AuNP surfaces, spherical AuNPs of 13 nm diameter size were modified with four carbohydrates, D-Glucose, D-Mannose, Lactose and Mannose, and fourteen peptides different in charge, length, isoelectric point, sequence with or without RGD and free end terminus -NH2 or -COOH. The cellular responses of A549, BEAS-2b and MDA-MB-231 cells were investigated by considering cellular uptake, cytotoxicity and cell cycle arrest. Before modification of AuNP surfaces, carbohydrates were thiolated using Lawesson reagent. Then, AuNPs with an average size of 13 nm were conjugated with carbohydrates and peptides in appropriate conditions. The naked AuNPs and AuNP conjugates were characterized with UV/Vis spectroscopy, DLS, agarose gel electrophoresis, FTIR and SERS to understand the nature of the interactions of the used biomacromolecules on the AuNPs surfaces. The peptides designed by placing cysteine to -NH2 or -COOH end showed significantly different binding affinity to AuNPs surfaces. Then, the cellular response of the conjugates were investigated using several molecular techniques including WST-1 cell proliferation assay, Apoptosis/Necrosis assay, Clonogenic assay and cell cycle evaluation assay. It was found that small changes on the surfaces of AuNPs caused varying significant cellular responses depending on surface chemistry, NP concentration and cell line type.