Paralel gerçek zamanlı kıyaslama uygulama takımı
A parallel, real-time benchmark suite
- Tez No: 546084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Günümüzde gerçek zamanlı sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Otomotiv endüstrisi, havacılık endüstrisi, askeri sistemler bu alanlara örnek teşkil etmektedir. Gerçek zamanlı sistemler ile çalışan bilim insanları, kendi sistemlerini alternatif sistemlerle karşılaştırmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu amaç doğrultusunda kıyaslama uygulama takımları kullanılmaktadır. Gerçek zamanlı sistemler için en kötü durum yürütme süresi kavramı çok önemlidir. Bundan dolayı en kötü durum yürütme süresi analizi araçları ve yöntemleri geliştirilmektedir. Geliştirilen bu araç ve yöntemlerin de karşılaştırılmaları gerekmektedir. Bu sebeple, bu araç ve yöntemleri hedefleyen kıyaslama programlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Çok işlemcili/çok çekirdekli sistemlerin yaygınlaşması ile birlikte paralel programlama kavramı önem kazanmıştır. Bu sebeple bu tür sistemler, paralel programlama bakış açısı ile de kıyaslanmalıdır. Bu tez çalışmasında, paralel, gerçek zamanlı bir kıyaslama uygulama takımı olan PBench tasarlandı ve gerçekleştirildi. PBench, farklı sorunlara çözüm sağlayan çok iş parçacıklı ve tek iş parçacıklı uygulamalar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, real-time systems are widely used. Some of these areas are automotive industry, aviation industry, military systems etc. People who work on real-time systems should compare their systems with alternative systems. For this purpose, they use benchmark applications. The worst-case execution time concept for real-time systems is critical. Therefore, worst-case execution time analysis tools and methods are developed. These tools and methods are also need to be compared. Therefore, benchmark applications are also needed that targets these tools and methods. The concept of parallel programming has gained importance as multiprocessor/multi-core systems become widespread. Therefore, these systems should also be compared from the point of view of paralel programming. In this thesis, a parallel, real-time benchmark suite, PBench is designed and developed. The PBench includes multi-threaded and single-threaded applications that provide solution to different problems.