Treatment and valorization of anaerobic digestate
Anaerobık çürütücü çıkış suyunun arıtılması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 546085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA HANDE BAYRAMOĞLU, PROF. DR. GÖKSEL NİYAZİ DEMİRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Anaerobik çürütme, kirlilik yükü yüksek atıkların stabilizasyonu ve arıtılması için yaygın olarak uygulanan bir işlemdir. Bu işlemin biyogaz ve çürütücü çıkış suyu olmak üzere iki çıktısı vardır. Arıtım sırasında üretilen biyogazın yenilenebilir enerji kaynağı olmasına ve tesisin ekonomisini iyileştirme yönünde pozitif etkileri olmasına rağmen, çürütücü çıkış suyunun arıtılması ve bertarafı bu endüstri için bir engeldir. Şimdiye kadar önerilen artıma yöntemlerinin maliyetli veya düşük verimli olması bu ekonomik ve uygulanabilir olmayan işlemleri çürütücü çıkış suyunun yönetimi için çözüm oluşturmaktan uzaklaştırır. Çürütücü çıkış suyu hâlâ toprağa gübre veya düzenleyici olarak uygulanmaktadır. Ancak, toprak uygulaması kirlilik, sınırlı uygulanabilirlik ve yasal mevzuat ile ilgili bazı kaygılara sebep olmaktadır. Çürütücü çıkış suyunun yönetimine yeni bir yaklaşım getirmek amacı ile ilk olarak 6 çürütücü çıkış suyu numunesine kalan biyogaz potansiyeli (KBP) testi uygulanmıştır. Test, çürütücü çıkış sularından 70 gün içinde önemli miktarlarda biyogaz verimlerinin (0,111-0,326 Lbiyogaz/g VS) ve toplam kimyasal oksijen ihtiyacı (CODt) gideriminin (%21-84) elde edilebileceğini göstermiştir. Daha sonra kalan organik maddelerin çürütülmesi için gereken süreyi azaltmak üzere kalan biyogaz potansiyeli en fazla olan çürütücü çıkış suyu için yüksek hızlı anaerobik arıtım uygulanmıştır. 1,3-1,4 günlük hidrolik tutma süresinde oranında %56-63 CODt giderilmiştir. Takibindeki süreçte uygulanan mikroalg işlemi ile %92,7-93,7 amonyum azotu ve %95,6-97,8 çözünmüş fosfor giderimi sağlanmıştır. Sonuçlar ümit verici olup çürütücü çıkış suyunun yüksek hızlı anaerobik ve mikroalgal besiyer madde giderme işlemlerinin uygulanabilirliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Anaerobic digestion is a widely applied process for the stabilization and treatment of high-strength wastes. The process has two outputs, biogas and digestate. Even though biogas produced during the treatment is a renewable energy source and has positive impacts on improving the economics of the plant, the treatment and disposal of the digestates present a challenge. The treatment methods offered so far are either costly or low yielded which drives off these uneconomic and non-viable treatment processes from being solutions for digestate management. Digestates are still commonly applied on land as a fertilizer or soil conditioner. However, the land application of the digestate is exposed to several concerns regarding pollution, limited applicability and regulatory aspects. In this thesis study, a residual biogas potential (RBP) test was initially conducted on six digestate samples with the aim of developing a new approach for digestate management. The test indicated that significant biogas yields (0.111-0.326 Lbiogas/g VS) and total chemical oxygen demand (CODt) removal (21-84%) could be obtained from digestates in 70 days. The high-rate anaerobic treatment was then applied on the digestate having the highest residual biogas yield to reduce the time required to digest the residual organics. CODt was removed by 56-63% in 1.3-1.4 days of hydraulic retention time (HRT). A subsequent process of microalgal nutrient removal resulted in 92.7-93.7% of ammonium nitrogen and 95.6-97.8% of dissolved phosphorus reduction. The results were promising and verified the applicability of the high-rate anaerobic and microalgal nutrient removal processes for the digestate management.