Örgütsel satınalma süreci ve aracı işletmelerin satınalmada gözönünde bulundurdukları faktörler
  1. Tez No: 54609
  2. Yazar: HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Örgütsel satmalına süreci firmaların satın alma davranışlarını ifade etmesi açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Bilindiği gibi, firmalar organizasyon yapısı ve çalışma alanları bakımından birbirinden farklıdır. Bunun ne deni, onların kendi satın almaları için farklı prosedürler uygulamalarıdır. Fakat bu durum standart satmalına sürecine ters düşmez. örgütler satmalına süreçlerinde, başarıya ulaşmak için yeni avantajlar yaratacak faktörleri kullanmak sorundadır, örgütler tarafından kullanılan bu faktörler örgütlerin yapıları ve çalışma alanları tarafından şekillenir. Yine de, bu faktörler, fiyat, kalite, düzenli servis, iskonto oranı, firma imajı, marka imajı, ödeme kolaylığı, malların tüketim alış kanlıklarına uygunluğu, üretici yardımları, kişisel ilişkiler v. b. şeklinde sıralanabilir. Çalışmada incelenen konu aracı işletmelerin pazarlama faaliyetleriyle ilgilidir. Çalışmanın esas amacı, Trabzon'da, kırtasiye ve meşru bat piyasalarına bağlı olarak çalışan perakende ve toptan satış işletmelerini karşılaştırmalı olarak araştırmak, ve anket yapmak suretiyle konu hakkında bazı yargılara varmak tır. Bunun için, Trabzon'un değişik bölgelerinden yarısı meşrubat ve diğer yarısı kırtasiye piyasasından olmak üzere 80 değişik işletme seçilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel piyasalar ve örgütsel satmalına süreci hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra, ikinci bölümde, Trabzon'daki meşrubat ve kırtasiye piyasaları tetkik edilmiş ve karşılaştırılmıştır. üçüncü bölüm, sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organisational buying process has a great of importance in order to explain the behaviours of organisations buyings. As known, The firms are different from each other with respect to the organisation structure and activity fields. Because of this, They carry out different procedures for their own buyings. But generally, this situation is not against the standard buying process. Organisations have to use theirs factors for creating new advantages so as to reach succes buy the means of buyings. These factors used by the organisations are formed by the organisations structures and activity fields. However These factors can be enumerated like as price, quality, ordered services, discount rate, the image of firm, the image of mark, paying facility, the canvenience the consumption habits of goods, producer aids, friendship so on The subject which is examined carefully in the study is related to marketing activities of the seller managements. The main focus of this study is that prior to analyise comparatively refailing and whollesaling managements depend on stationary and softdrinks markets in Trabson with respect to buying behaviours, and to reach some opinions about this subject by making survey. So it is chosen various BO units managements, half of which depend on the statianory markets and other half depend on the soft drinks markets in the different sones of Trabson. In the first section of study, information concerning the organisational markets and organisational buying process is presented. After that in the second section, soft drinks and stationary markets in Trabson is analysed and compared. In the third section concist of result and suggestions.