Factors influencing ownership decisions of high-end jewelry
Lüks mücevhere sahip olma kararını etkileyen faktörler
- Tez No: 546122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES GÜL SERAP ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'deki tüketicilerin lüks mücevhere sahip olma kararlarını etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Batı pazarlarında lüks tüketimin doygunluk noktasına ulaşması sebebiyle lüks mücevher markaları da dahil olmak üzere lüks markalar Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan pazarlara yayılmaya başladı. Eski pazarların potansiyeline ulaşmasıyla Türkiye ve BRIC ülkelerinin aralarında olduğu gelişmekte olan pazarlar lüks markalar için geniş büyüme imkânları sunmaktadır. Günümüzde lüks sektörünün büyümesinin arkasındaki en temel faktör gelişmekte olan ekonomilerdir. Bu nedenle gelişmekte olan ekonomilerdeki lüks tüketim motivasyonlarını incelemek çok önemlidir. Bu tez çalışması tüketicilerin lüks tüketim motivasyonlarını lüks mücevher örneğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, tüketicilerin lüks mücevhere sahip olma kararlarını etkileyen faktörleri statü motivasyonu, eşsiz olma motivasyonu, iyileştirilmiş özbeğeni motivasyonu, kalite motivasyonu, keyif motivasyonu, marka bilinci ve tüketicinin sektörel bilgisi çerçevesinde ele almaktadır. Önerilen faktörlerin geçerliliğinin test edilmesi için Türkiye'de 131 kadın denek ile elektronik olarak kendi kendine yanıtlanan anket çalışması yapılmıştır. Sonuçlara göre iyileştirilmiş statü ve özbeğeni motivasyonu, kalite motivasyonu ve marka bilinci tüketicilerin lüks mücevhere sahip olma kararlarını etkilemektedir. Öte yandan keyif motivasyonu ve eşsiz olma motivasyonu tüketicilerin lüks mücevhere sahip olma kararlarını etkilememektedir. Buna ek olarak analizlerden yola çıkarak iyileştirilmiş statü/ özbeğeni motivasyonu ve marka bilinci ile tüketicinin sektörel bilgisi ile eşsiz olma motivasyonu arasında bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the factors influencing consumer's high-end jewelry ownership decisions in Turkey. Due to luxury market saturation in the Western markets, luxury brands as well as high-end jewelry brands started to expand their presence in emerging markets, one of them being Turkey. As a result of the fact that the old markets have reached their potential, the emerging markets in the BRIC Countries as well as Turkey offer global luxury brands vast opportunities to grow. Emerging economies are the forces behind luxury market's growth today. Thus it is very important to identify the luxury consumption motivations in the emerging markets. This thesis is intended to describe consumer's luxury consumption motivations in the example of high-end jewelry. This study describes factors influencing consumers' high-end jewelry ownership decisions in Turkey from the following standpoints: the influence of status motivation, uniqueness motivation, enhanced self-esteem motivation, quality motivation, hedonic motivation and brand consciousness as well as customer knowledge. In order to test the validity of the proposed factors, a self-administrated online survey is conducted with 131 female respondents in Turkey. The results show that enhanced status and self-esteem motivation, quality motivation and brand consciousness have an influence on consumers' high-end jewelry ownership decisions in Turkey. However hedonic motivation and uniqueness motivation have no influence on consumers' high-end jewelry ownership decisions. Furthermore drawing on the analysis a relationship between enhanced status and self-esteem motivation and brand consciousness, and consumer knowledge with uniqueness motivation is confirmed.