Kişilik tiplerinin, çalışanların kariyer danışmanlığı beklentileri üzerindeki etkilerine ilişkin bir araştırma
A research on the effects of the personalities of the employees on their expectations from career consultancy services
- Tez No: 546123
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, çalışanların kariyer beklentisi, kişilik özellikleri ve kariyer danışmanlık hizmetinden beklentileri incelenmiştir. Tez çalışmasının ilk iki bölümünde, kişilik tipleri ve kişilik teorileri ile kariyer kavramı ve kariyer yönetimi kavramlarına yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde çalışanların bu konularda görüşlerini toplamak amacıyla bir anket araştırmasına yer verilmiştir. Son bölümde araştırma bulgularından yola çıkarak, çalışanların kariyer beklentileri ile kariyer danışmanlık firmalarından beklentilerinin ne ölçüde kişilik tipleri ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the career expectations of employees, personality traits, and the expectations from career counseling services were examined. In the first two parts, career, career management, personality types and personality theories and concepts are given. In the third part of the thesis, a survey was conducted to collect the opinions of the employees on these issues. In the last part, the research findings have revealed that the career expectations of the employees and the expectations from the career counselors are related to the type of personality.