Elektrik güç sistemlerinde kotuma koordinasyonu Iğdır ili şebeke modeli
Protection coordination in elektric power systems network model in Igdir
- Tez No: 546143
- Danışmanlar: PROF. DR. GENBER KERİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elektrik güç sistemlerinde meydana gelen kısa devreler şebeke ekipmanlarında, hatlarda ve tüketici tesislerinde çok ciddi hasarlar meydana getirebilmektedir. Kısa devre akımları gerilim altında bulunan iletken bölümlerinin birbirleriyle, toprakla ya da elektrik tesislerinin gerilim altında olmayan iletken bölümleri ile temas etmesi sonucu meydana gelebilmekte olup bu durum sistemin arıza hali olarak tanımlanmaktadır. Güç sistemlerinde normal işletme koşulları dışında gerçekleşen arıza hallerinde şebeke ekipmanları nominal akımın çok yüksek katlarında aşırı akımlara maruz kalacağı için sistemin kararlılığını tamamen yitirebilme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle arıza yerinin en kısa sürede tespit edilmesi ve sistemden izole edilmesi gerekmektedir. Doğru bir koruma yapılabilmesi için hesaplamaların titizlikle yapılması ve koruma algoritmasında seçiciliğin sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmada belirtilen arıza hallerinin doğru bir şekilde sistemden yalıtılması için Iğdır ili elektrik dağıtım şebekesinin NEPLAN ve MATLAB Simulink programlarında koruma modelleri oluşturularak kısa devre analizleri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Short circuits in electrical power systems can cause serious damage to the network equipment, lines and consumer facilities. Short circuit currents can occur as a result of contact of the conductive parts under voltage with conductive parts of the earth or electrical plants which are not under tension and this situation is defined as a failure state of the system. In case of failures that occur outside of normal operating conditions in power systems, it is possible that the system will lose its stability completely as the network equipment will be subjected to excessive currents in very high times of the nominal current. For this reason, the fault location must be detected as soon as possible and isolated from the system. In order to ensure correct protection, calculations must be carried out carefully and selectivity should be ensured in the protection algorithm. In order to isolate the failures mentioned in this study from the system correctly, protection models were created in NEPLAN and MATLAB Simulink programs of Iğdır province, and the results were compared.