The analysis of energy efficiency networks through Actor-Network Theory, an example of Turkey
Enerji verimliliği ağlarının Aktör-Ağ Kuramı yoluyla analizi: Bir Türkiye örneği
  1. Tez No: 767950
  2. Yazar: ATİLLA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SEVİL BALTALI TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilim, Teknoloji ve Toplum çalışmaları tarafından yaratılan eleştirel bakış açısı ve bilimsel yaklaşımlar, bilim insanlarının araştırmalarını STS perspektifinden düşünmeleri durumunda sonuçların nasıl farklılaşacağına dair yeni bir eleştirel yaklaşım sunmuştur. Enerji verimliliği, dijitalleşme, enerji dönüşümü, enerji geçişi, optimum enerji tüketimi, akıllı şehirler, net-sıfır toplum gibi kavramlar günümüz dünyasında yaygınlaşmıştır. Bu kavramlar sadece enerji sektörünün değil diğer tüm alt sektörlerin etkileşimindedir. Enerji verimliliği olgusunun STS yaklaşımlarıyla incelenmesi, doğası gereği nicel yöntemlerle sürekli çalışılan bir alanın sosyal bilimler çerçevesinde tartışılmasına olanak sağlamaktadır. Bu tez araştırmasında yapmaya çalıştığım şey, enerji verimliliğinin alt unsurlarının bir ağ içinde nasıl oluştuğunu ve enerji verimliliği ağları haline nasıl geldiğini tam olarak incelemektir. Bu tez ayrıca enerji çalışmalarını STS bakış açısıyla ele alarak özgün bir bakış açısı kazanmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, bu tez, araştırma sürecinin belirli bir çalışmanın metodolojik ve teorik özgünlüğe ulaşması için gerekli koşulları nasıl yerine getirdiğini ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu araştırma tezinin yapısı şöyledir. Birinci bölümde enerji verimliliği ana konusunun nasıl ortak paydada buluştuğunu anlatıyorum. Ayrıca tezin hipotezleri de bu bölümde yer almakta olup, bunlar şu şekilde sıralanabilir; bu araştırma boyunca dikkate aldığım ilk hipotez, enerji verimliliği ağlarının dünya enerji ekonomisinde kar maksimizasyonu olmadan kamu hizmeti sağlayamayacağıdır. İkinci hipotez, enerji verimliliği ağlarının yapay zeka ve makine öğrenimi programlarına sistematik bağımlılığının yarattığı etik dışı durumların enerji verimliliği için göz ardı edildiğidir. Üçüncü hipotez, enerji verimliliği ağlarının dünya enerji sisteminin büyük bir bölümünü dönüştürebilen ve kontrol edebilen bir yaklaşım olduğu ve devletlerin bunu yeni bir devlet aygıtı olarak kullandığıdır. Bu bölüm konuyla ilgili küresel bakış açılarını ve dünyanın enerji verimliliğini nasıl algıladığını içermektedir. İkinci bölümde, bu araştırmada kullanılan araştırma yöntemlerini açıklıyorum. Ayrıca, hipotez sorularının ön araştırmasını da içerir. Bu bölümde, STS'nin araştırma yöntemlerinin nasıl geliştiğini ve etnografinin STS'yi nasıl etkilediğini tartışıyorum; tez araştırma konusu için hangi yöntemleri kullandığımı belirtiyorum. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin enerji piyasası gelişimi, STS literatürü, Aktör-ağ kuramı ve ilişkiselliği hakkında bir literatür taraması sunuyorum. Aktör-Ağ kuramının (ANT) tanımlanması, araştırma metodolojisi bölümünde literatürden örneklerle destekliyorum. ANT'nin iki temel unsuru olan aktör ve aktant'ın enerji verimliliği ağlarına uygulanmasına dayanan bu yöntem, bir STS çalışması için kritik bir bakış açısı sağlamayı hedefliyor. Bu bölümde ayrıca enerji verimliliği ağlarına kuramsal yaklaşımlarla birlikte sosyal bilimlerde enerjinin nasıl ele alındığı da tartışılmaktadır. Dördüncü bölüm, enerji verimliliğinin tanımı ile başlamakta ve enerji verimliliğine neden ihtiyaç duyulduğu açıklanmaktadır; kısa bir enerji verimliliğiincelemesi ve anahtar terimler de tanımlanmaktadır. Beşinci bölümde, enerji verimliliği ağlarının tanımı ile başlamaktadır. Ayrıca Türkiye'deki enerji verimliliği kimlik kartlarına ilişkin vaka analizini de içermektedir. Bu bölüm ayrıca Türkiye'deki enerji verimliliği ağlarının tanımlarını ve kullanımlarını incelemektedir. Altıncı bölüm, STS araştırmalarının vazgeçilmez bir parçası olan enerji verimliliği ağlarına etik yaklaşımı ele almaktadır. Buradaki temel mesele, insan hakları ihlallerini enerji verimliliği üzerinden incelemek ve EEN'in yaratacağı veya şimdiden başlamış olduğu sorunları felsefi bir yaklaşımla analiz etmektir. Bu bölümde bir vaka analizi yer alır ve vaka tamamen Türkiye şartları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Bu nedenle, insanların günlük yaşamda neden enerji verimliliğine ihtiyaç duyduklarına ilişkin durumu analiz edilir. Kanun ve yönetmeliklerin etik analizi, Türkiye'nin yeni ortaya çıkan enerji verimliliği ağlarının yerleşik stratejilerini, kamu yararından çok piyasa yararını göz önünde bulundurarak ortaya koymaktadır. Bu nedenle, enerji verimliliği ağlarını sadece enerji verimliliğini artıran yeni devlet aygıtları olarak görmenin ötesinde, devletin yarattığı hegemonik güç ve enerji üzerindeki güç sistemlerini çözmek için enerji verimliliği ağlarının değerlendirilmesi gerekliliğini yansıtmayı amaçlamaktadır. Son bölüm ise bu araştırmanın hem alana katkılarının hem de sonuçlarının yer aldığı bölümdür. Bu kapsamda enerji verimliliğinin STS içindeki yeri ve ANT ile enerji verimliliği arasındaki bağlantı ortaya konmuştur. Ayrıca bu tez, enerji verimliliğinin nasıl bir zorunluluktan çıkarlara dayalı bir devlet aygıtına dönüştüğünü açıklayarak STS çalışmaları içinde yeni bir enerji söylemi oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The critical perspective and scientific approaches created by Science, Technology, and Society studies have given rise to a new critical approach to how the results will differ if scientists think about their research from the perspective of STS. Concepts such as energy efficiency, digitalization, energy transformation, energy transition, optimum energy consumption, smart cities, and net-zero society have become widespread in today's world. These concepts are not only in the interaction of the energy sector but also of all other sub-sectors. Examining the phenomenon of energy efficiency with STS approaches allows a field that has been studied continuously with quantitative methods by its nature to be discussed within the framework of social sciences. What I am trying to do in this thesis research is to study precisely how the sub-elements of energy efficiency form within a network and become energy efficiency networks. This thesis also aims to gain a unique perspective by considering energy studies from the STS perspective. Therefore, this thesis's topics are designed to reveal how the research process fulfills the necessary conditions for a particular study to achieve methodological and theoretical originality. This research thesis structure is as follows. In chapter one, I explain how the main topic of energy efficiency and STSs come together on a common denominator. In addition, the hypotheses of the thesis are also in this section, and they can be listed as follows; The first hypothesis I considered throughout this research is that energy efficiency networks cannot provide public utility without profit maximization within the world energy economy. The second hypothesis is that the unethical situations created by the systematic dependence of energy efficiency networks on artificial intelligence and machine learning programs are ignored for energy efficiency. The third hypothesis is that energy efficiency networks are an approach that can transform and control a large part of the world's energy system, and states use it as a new state apparatus. The chapter includes global perspectives on the subject and how the world perceives energy efficiency. In the second chapter, I explain the research methods used in this research. Also, it contains the preliminary investigation of the hypothesis questions. In this chapter, I discuss how the research methods of STS evolved and how ethnography affected STS; the reasons for which methods were chosen for the thesis research topic are stated. In the third chapter, I provide a literature review of Turkey's energy market development, STS literature, Actor-network theory, and its relationality. A description of Actor-NetworkTheory (ANT) is provided with examples from the literature in the research methodology section. This method, based on applying two essential elements of ANT, actor, and actant, to energy efficiency networks, provides a critical perspective for an STS study. This part also discusses how energy is handled in social sciences in terms of theoretical approaches to energy efficiency networks. The fourth chapter starts with the definition of energy efficiency and explains why energy efficiency is needed; a brief energy efficiency review and key terms are also defined. In the fifth chapter, I explained what energy efficiency networks are. It also contains the case analysis for energy efficiency identity cards in Turkey. This section also examines the definitions and uses of energy efficiency networks in Turkey. The sixth chapter deals with the ethical approach to energy efficiency networks, which is an indispensable part of STS research. The main issue here is to examine human rights violations through energy efficiency and to analyze the problems that EEN will create or have already started with a philosophical approach. In this chapter, I made a case analysis, and the case has been designed completely considering the conditions of Turkey. Therefore, I analyzed the case for why people need energy efficiency in everyday life. The ethical analysis of the laws and regulations reveals the established strategies of Turkey's newly emerging energy efficiency networks by considering the market benefit rather than the public interest. Therefore, it aims to reflect on the necessity of evaluating energy efficiency networks to solve the hegemonic power created by the state and power over energy systems beyond seeing energy efficiency networks only as new state structures that increase energy efficiency. The last chapter is the part where both the contributions of this research to the field and the results are. In this context, the place of energy efficiency in STS and the link between ANT and energy efficiency are displayed. Furthermore, this thesis aims to create a new energy discourse within STS studies by explaining how energy efficiency has changed from a necessity to a state apparatus based on interests.