Kredi kartlarında müşteri tatmini ve kredi kartlarının kabul veya reddedilmesini belirleyen faktörler; Ekonomik bir uygulama
  1. Tez No: 54617
  2. Yazar: AHMET ÜNVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Kredi Kartlarında Müşteri Tatmini ve Kredi Kartlarının Kabul veya Reddedilmesini Belirleyen Faktörler; ekonomik bir uygulama isimli bu çalışmanın temel amacı, bankaların kredi kartları konusunda tüketicilere sundukları hizmetler ve tüketicilerin bu hizmetlerden elde etlikleri faydalar, bankaların kredi kartlarında hedef kitleleri ve bu hedef kitleye ulaşabilmek için uyguladıkları pazarlama yöntemleridir. Çalışmanın daha verimli olabilmesi için, kredi kartları gibi geniş kapsamlı bir konunun tüketicilere sağladığı yararlar ve pazarlama yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca Trabzon'da faaliyet gösteren ve kredi kartı pazarlayan tüm bankalar araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kredi kartlarının tanımı, tarihçesi ve kredi kartları ile ilgili genel tanımlar verilmiş, kredi kartı türleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra kredi kartı pazarlayan bankalar tek tek ele alınmış, sundukları hizmetler, bu hizmetlerden kimlerin yararlanabileceği ve bankaların kredi kartı pazarlama yöntemleri ayrıntılı olarak elealınmış ve incelenmiştir. İkinci bölümde ise, bir bankanın kredi kartı başvurusunda bulunan müşterileri incelenmiş, hangi kriterlere göre kart verildiği konusu araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, bankaların tüketicilerin beklentilerine daha etkin bir şekilde cevap verebilmek için ya ürün farklılaşması yoluna gittikleri ya da fayda arttırıcı önlemler peşinde koştukları görülmüştür. Teknolojide meydana gelecek değişimler ve gelişmeler sonucunda tüketicilere daha iyi hizmet sunulacağı ve ortaya çıkan aksaklıklarında yavaş yavaş ortadan kalkacağına olan inancımız mevcuttur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study titled“Marketing methods of credit cards offered by banks and their customer's satisfy”is to determine the main services of banks about credit cards, target societies of credit cards, and marketing methods of banks to get their target societies. In the addition to above mentioned purposes all bakns marketing credit cards in Trabzon were also investigated. Tihis sutudy consist of two chapters. In the first chapter, general definitions, history and types of credit cards were reviewed, and banks offered credit cards in Trabzon were investigated in respect to their credit card services, marketing methods, and customers who are entitled to use credit cards. In the second chapter, customer who applied for credit cards from a private bank in Trabzon and its principles about offering credit cards services were investigated. Results have shown that banks prefer either increase product differentiate or increase advantages of credit cards to provide their customer requests. It may finally be concluded that developments in banking technology will provide more effective services to customers and new methods to solve problems which still arise in today's credit cars services