Kuşak ve yol inisiyatifi ve Türkiye'nin ekonomi güvenliği
Kuşak ve yol i̇nisiyatifi ve Türkiye'nin ekonomi güvenliği
- Tez No: 546182
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İpek Yolu, medeniyetlerin gelişimine ve birbirleriyle olan etkileşime büyük katkılarda bulunmuştur. Yaşanan gelişmeler neticesinde önemini kaybeden İpek Yolu'nu canlandırmak için bir çok proje tasarlanmış ama hayata geçirilememişti. 2013 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, Asya'yı Avrupa ve Afrika başta olmak üzere diğer bölgelere bağlamayı amaçladığı ''Kuşak ve Yol İnisiyafi''adlı girişimini dile getirmiştir. İnisiyatif katılımcı ülkeler adına ekonomi, politika, kültür ve teknoloji değişimi açısından bir çok avantaj sunmaktadır. Çin'in başlattığı bu inisiyatif zamanla dikkatleri üzerine toplamış ve büyük ilgi görmüştür. Türkiye'nin de dahil olduğu bir çok ülke inisiyatife olumlu yaklaşarak destekleyicisi olmuştur. Askeri ve siyasi kavramlar üzerinden tanımlanan güvenlik kavramı özellikle Soğuk Savaş döneminden sonra gelişmeye başlamıştır. Ekonomi güvenliği, ihtiyaç duyulan bir alan olması sebebiyle son zamanlarda sık sık gündeme gelen kavramlardan birisidir. Küreselleşme neticesinde ülkeler arasındaki sınırların neredeyse kalmadığı görülmektedir. Bu durum güvenlik kavramının ekonomik açıdan ele alınmasını gerektirmiştir. Küresel, bölgesel, ulusal, toplumsal ve bireysel açıdan varlığın devam ettirilebilmesi için ekonomik güç sahibi olma arzusu gelinen noktada ekonomi güvenliğini en önemli etken kılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı“Kuşak ve Yol İnisiyatifinin”kapsamını, ilerleyişini araştırmak ve bu çerçevede Türkiye-Çin ilişkilerinine ekonomik açıdan sunduğu fırsatları ve oluşabilecek sorunları analiz etmek olacaktır. Kuşak ve Yol İnisiyatifinin Türkiye'nin ekonomi güvenliğine etkileri incelenirken; iki ülke arasında var olan ilişkilerin geliştirilmesi ve kazan-kazan mantığıyla ortaya çıkacak fırsatların değerlendirilmesi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The Silk Road has made great contributions to the development of civilizations and the interaction with each other. In order to revive the Silk Road, which has lost its importance as a result of the developments, many projects were designed but could not be implemented. In 2013, President of the People's Republic of China, Xi Jinping expressed his initiative called“Belt and Road Initiative”to connect Asia to other regions, especially Europe and Africa. The initiative offers many advantages in terms of economy, policy, culture and technology change for participating countries. The initiative which was initiated by China has attracted great attention in time. Many countries including Turkey have supported in a positive direction. Security concept defined through military and political concepts began to develop especially after the Cold War period. The economic security is one of the concepts that has become a current issue recently. As a result of globalization there are almost no borders between countries. This situation necessitated the consideration of the concept of security economically. In order to sustain its existence in a global, regional, national, social and individual context, the desire to have economic power made economic security the most important factor at this point. The main purpose of this study is to investigate the scope and progress of“Belt and Road Initiative”and in this context to analyze the opportunities offered by the Turkey-China economic relations, and the problems that may occur. When studying the effects of“Belt and Road Initiative”on economic security in Turkey, developing the existing relations between the two countries and evaluating the opportunities that will arise with the win-win situation will be discussed.