Batman İli Memeli Biyoçeşitliliği
Mammal biodiversity of Batman province
  1. Tez No: 546181
  2. Yazar: TÜRKAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
2016-2018 yılları arasında Batman ilinin tamamını kapsayacak şekilde farklı habitatlarında yayılış gösteren yaban hayatı memeli hayvan türleri araştırılmış ve tespit edilen türlerin populasyonlarını tehdit eden unsurlar belirlenmiştir. 169 lokalitede toplam 40 gün arazi çalışması yapılmıştır. Yapılan arazi ve literatür çalışmaları sonucunda 16 familyaya ait toplam 33 memeli hayvan türü tespit edilmiştir. Bu türlerden 26 tanesi doğrudan gözlemlenirken, 7 tanesi ise literatür çalışması olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wildlife mammal species which were distributed in different cover all habitats of Batman province were investigated between 2016-2018, and the factors that threaten the populations of the species were determined. The land studies were carried out in 169 localities for 40 days. A total of 33 mammal species belonging to 16 families have been identified as a result of land and literature studies. While 26 of these species were observed directly, 7 of them were not determined.