Okul öncesi öğretmenlerinin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgilerinin çocukların matematik yeteneğini ve matematiği sevmelerini yordama düzeylerinin incelenmesi
An analysis of the predictive roles of the pre-school teachers' pedagogical content knowledge regarding mathematics in children's mathematical skill and their liking of mathematics
  1. Tez No: 546202
  2. Yazar: HATİCE DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerini belirlemek ve bunun okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların matematik yetenekleri ve matematiği sevme düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2016-2018 eğitim öğretim yılları arasında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bağımsız anaokullarına ve ilkokul/ortaokul bünyesindeki anasınıflarına devam eden 54-66 ay grubu çocuklar ve onların öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Ön uygulamada 150 öğretmen ve 100 çocuk; esas uygulamada ise 150 öğretmen ve 600 çocuk ile çalışılmıştır. Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgisi, çocukların matematik yeteneği ve matematiği sevmeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlandığından, çalışma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline örnektir. Çalışmada çocukların matematik yeteneği, çocukların matematiği sevmeleri ve öğretmenlerinin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgileri düzeylerini hesaplamak için betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda dört ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'Genel Bilgi Formu', 'Okul Öncesi Öğretmenlerinin Matematiğe İlişkin Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği' ve 'Çocuklar İçin Matematik Sevme Ölçeği', çocukların matematik yeteneklerini belirlemek üzere“TEMA 3''kullanılmıştır. Toplanan verilerin içerik analizi araştırmacı tarafından yapılmış ve elde edilen veriler SPSS 22 ve Mplus 7.4 paket programları ile değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikli olarak 'Okul Öncesi Öğretmenlerinin Matematiğe İlişkin Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği' ve ”Çocuklar İçin Matematik Sevme Ölçeği' için geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ve yapılan istatistiksel hesaplamalar sonucunda her iki ölçeğin de geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgularda öğretmenlerin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgilerinin genellikle alt ve alt düzeyin altında olduğu; çocukların matematik yetenek ve matematiği sevme düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinin görev yaptıkları kurum türüne ve mesleki kıdem yıllarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği bulunurken, mezun oldukları okul türü ve çalıştıkları yaş grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Çocukların matematik yeteneği incelendiğinde cinsiyet, okul öncesi eğitimi alma süresi, kardeş sayısı, anne ve baba öğrenim düzeyi ve sınıfta matematik merkezi bulunma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği; bununla birlikte çocukların matematik yetenek puanlarının 54-60 ay grubu çocukların lehine olmak üzere istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çocukların matematiği sevme düzeyleri incelendiğinde ise yaş, okul öncesi eğitimi alma süresi, kardeş sayısı, baba öğrenim düzeyi, sınıfta matematik merkezi bulunma durumu ve öğretmenlerin matematik etkinliklerine yer verme sıklıklarının çocukların matematiği sevme düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Çocukların matematiği sevme düzeylerinde cinsiyet ve anne eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca bu araştırmada yapılan korelasyon analizi sonucunda öğretmenlerin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgileri ile çocukların matematik yeteneği ve matematiği sevmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı bulunurken çocukların matematik yeteneği ile matematiği sevmeleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak araştırmada çocukların matematik yeteneği, matematiği sevmeleri ve öğretmenlerin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgilerinin çocuk ve öğretmenlerin demografik özellikleri tarafından nasıl yordandığını test etmek için doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Çocukların matematik yeteneğinin %10'nunu öğretmenlerin deneyimi ile çalıştıkları kurum türünün yordadığı; çocukların matematiği sevme düzeylerinin % 1'ini anne eğitim düzeyinin açıkladığı; öğretmelerin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgilerinin %20'sinin mezun oldukları okul türü, çalıştıkları kurum türü, deneyimleri, çalıştıkları çocuk sayıları ve matematik etkinliğine yer verme sıklıkları tarafından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yordandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify pre-school teachers' pedagogical content knowledge levels regarding mathematics and to explore its effect on the mathematical skills and the mathematics liking levels of the children who learn at pre-school education institutions. The research was carried out with the children aged between 54-66 months and the teachers in the official independent kindergartens as well as the pre-schools within the primary/secondary schools located within the Dulkadiroğlu and Onikişubat districts of Kahramanmaraş during the 2016-2018 academic year. The pre-implementation was conducted with 150 teachers and 100 children, while 150 teachers and 600 children were included in the main implementation. One of the general survey models, this research held relational survey model since the relationship between pre-school teachers' pedagogical content knowledge regarding mathematics and children's mathematical skills and their liking of mathematics were sought. Descriptive statistics method was used in order to determine the levels of children's mathematical skills, their liking of mathematics and teachers' pedagogical content knowledge regarding mathematics. This research employed four different data collection tools for the purpose of achieving the aim of the study: 'General Information Form' 'Survey of Pre-school Teachers' Pedagogical Content Knowledge for Preschool Mathematics', 'Pre-school Children's Liking of Mathematics' and 'TEMA 3' in order to determine children's mathematical skills. Content analysis was conducted by the researcher and the data was analyzed through the use of SPSS 22 and Mplus 7.4 package programs. First, the reliability and validity studies of the 'Survey of Pre-school Teachers' Pedagogical Content Knowledge Regarding Mathematics' and 'Pre-school Children's Liking of Mathematics' were performed, and the statistical calculations suggested that the scales are valid and reliable measurement tools. Research findings unveiled that the pedagogical content knowledge of the teachers was lower and below the lower levels; moreover, children had higher levels of mathematical skills and liking of mathematics. Besides, no significant difference was identified across teachers' pedagogical content knowledge levels regarding mathematics in terms of institution type teachers work and seniority; whereas, a statistically significant difference has been noted across school type they graduated and the age group they teach. Considering the mathematical skills of the children, no statistically significant difference was identified in terms of their gender, the duration of getting preschool education, the number of siblings, mother and father education level and the presence of mathematics centre in the classroom, while children's mathematics skill scores statistically differed in favour of those aged between 54-60 months. Upon analyzing children's levels of liking mathematics, no statistically significant difference was found in terms of their age, the duration of getting preschool education, the number of siblings, father education level, the presence of mathematics centres in the classroom and the frequency of the inclusion of mathematics activities by the teachers. On the other hand, children's levels of liking mathematics were found to significantly vary across their gender and mother education level. In addition, the correlation analysis results also showed no significant relationship between the teachers' pedagogical content knowledge regarding mathematics and the children's liking of mathematics and their mathematical skills; whereas, there existed a statistically significant positive correlation between children's mathematical skills and their liking of mathematics. At the final phase, this research employed linear regression model in order to determine how children's mathematical skill, their liking of mathematics and teachers' pedagogical content knowledge regarding mathematics are predicted by the demographic characteristics of the children and teachers. Accordingly, 10% of the children's mathematical ability was found to be predicted by the type of institution teachers work; %1 of the children's liking levels of mathematics was predicted by the mother education level, and 20% of the teachers' pedagogical content knowledge about mathematics was significantly predicted by the type of school they graduated, the type of institution, seniority, the number of children they teach and the frequency of the inclusion of mathematics activities.