Okul öncesi öğretmenlerinin erken matematik eğitimine ilişkin pedagojik alan bilgileri ile özyeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the pedagogical content knowledge and self efficacy of preschool teachers in early mathematics education
  1. Tez No: 654670
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Matematiksel öğrenme süreci insanın doğumundan itibaren başlar. Bu bilgiye bağlı olarak okul öncesi dönem, çocukların matematiksel kavramlarla tanışması, matematiksel düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesi açısından çok kritiktir. Dolayısıyla öğrencilere bu eğitimi verecek olan okul öncesi öğretmenlerinin de matematiğe yönelik alan bilgilerinin ve matematiğe karşı yeterliliklerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin erken matematik eğitimine ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerini, matematiğe ilişkin özyeterlilik seviyelerini ve bunlar arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada tarama türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kurumlarında görev yapmakta olan 326 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Matematiğinde Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ve“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Erken Matematik Eğitimine İlişkin Yeterliliklerini Belirleme Aracı”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde çalışmanın iki bağımsız değişkene sahip alt problemler için t-Testi, ikiden daha fazla değişkene sahip alt problemler için tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve iki ölçek arasındaki ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla da korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde okul öncesi öğretmenlerinin pedagojik alan bilgileri ölçeğin genelinde öğretmenlerin yaş ve mezun oldukları lise türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmazken, öğrenim durumu ve mezun oldukları lise alan türü değişkenlerine göre gruplar arasında anlamlılık tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin erken matematik eğitimine yönelik yeterlilikleri matematik ile ilgili yaşanan olumsuz deneyim, matematik çalışmalarına katılım durumu ve lisans öğretim türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmazken, mezun oldukları lise alan türü değişkenine göre gruplar arasında anlamlılık tespit edilmiştir. Ayrıca uygulanan iki ölçek arasındaki korelasyon incelendiğinde, okul öncesi öğretmenlerinin erken matematik eğitimine ilişkin pedagojik alan bilgileri ile özyeterlilikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mathematical learning process of human begins from birth. Therefore, the preschool period is vital for children's acquaintance with mathematical concepts and developing mathematical thinking and problem-solving skills. Accordingly, preschool teachers should have high content knowledge of mathematics and their competence in mathematics. In this study, it was conducted to determine the pedagogical field knowledge of preschool teachers about early mathematics education, their level of competence in mathematics and to reveal whether there is a relationship between them. In this study, a relational survey model was used. In the 2019-2020 academic year, 326 pre-school teachers work in public and private kindergarten, primary school, secondary school and high school institutions affiliated to the Beylikdüzü District National Education Directorate in Istanbul, participated in the study. In the research,“Personal Information Form”,“Pedagogical Content Knowledge Scale in Preschool Mathematics”and“Pre-School Teachers' Competence Determination Tool for Early Mathematics Education”were used.In analyzing research data, t-test for sub-problems with two independent variables, single-factor analysis of variance (ANOVA) for sub-problems with more than two variables, and correlation analysis to determine whether there is a relationship between the two scales. According to the research resulst, while the pedagogical field knowledge of preschool teachers did not differ significantly according to the variables of the teachers' age and the type of high school they graduated from in the scale, a significance was found between the groups according to the variables of education status and the type of high school they graduated. While pre-school teachers' competencies for early mathematics education did not differ significantly according to the variables of negative experience in mathematics, participation in in-service education related to mathematics and formal/unformal undergraduate type, significant difference was determined between the groups according to the variable of high school field type they graduated also, there was no significant relationship between preschool teachers' pedagogical content knowledge and competencies regarding early mathematics education.