Rodanin-N-asetik asit ligandının metal komplekslerinin sentezlenmesi ve biyoaktif özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of complexes of rhodanine-N-acetic acid with iron(III), aluminium(III), chromium(III), copper(II) and manganese(III) and investigation of bioactive characteristics
- Tez No: 546216
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada rodanin-N-asetik asit ligandı kullanılarak Al(III), Cr(III), Fe(III), Mn(III) ve Cu(II) ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen metal komplekslerin yapıları elementel analiz, manyetik duyarlılık, FT-IR, AAS, TG gibi spektroskopik ve analitik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Komplekslerin oktahedral geometriye sahip oldukları belirlenmiştir. Karakterize edilen metal komplekslerinin Alzheimer Hastalığının önemli bir semptomu olan ağır metal birikimi üzerine etkileri Ç.Ü Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı ile DETAUM biriminde yetiştirilen deney sıçanları üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, metal complexes were synthesized with Al(III), Cr(III), Fe(III), Mn(III) ve Cu(II) by using Rhodanine-N-Acetic Acid ligand. The structures of synthesized metal complexes have been characterized by using spectroscopic and analytic methods such as elemental analysis, magnetic susceptibility, FT-IR, AAS, and TG. It was determined that the complexes has octahedral geometry. The effects of the metal complexes on the disorder of memory which is an important symptom of Alzheimer's Disease were studied on lab rats and tissues were analysed at Pathology and Pharmacology Laboratory of Department of Pharmacology Faculty of Medicine, Çukurova University.