Manisa'da Cumhuriyet Dönemi resmi yapıları
Official structures of the Republican Period in Manisa
- Tez No: 546300
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Başlangıçta orta Asya menşeili, göçebe bir gelişim gösteren Türk mimarlığı Anadolu'ya göç sonrasında daha derli toplu ve anlaşılabilir bir gelişim sergilemiştir. Bu tez Selçuklu ile başlayan ve Osmanlı ile devam edip Cumhuriyet dönemi mimari anlayışıyla son bulan Türk mimari anlayışının Cumhuriyet döneminde verdiği eserlerin Manisa özelinde ortaya koyduğu yapıları incelemek üzerine hazırlanmıştır. Tez yazarken ilk etapta Manisa mimarisi genel hatlarıyla incelenmiştir. Ardından Anadolu ve şehrin mimarisi genel hatlarıyla ortaya konulmuş olup son olarak şehrin Cumhuriyet dönemi mimarlığında vücut bulan yapılardan bahsedilmiştir. Bu bağlamda yapılar tek tek yerinde incelenmiş ve fotoğraflanmış gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Ancak tez konusu yapılar kamu yapısı olduğu için planlarına ait çizimleri proje müelliflerinden almam maddi açıdan sağlanamamıştır. I.ve II ulusal mimarlık akımının Manisa'da bulduğu yankı ve yansıma su götürmez bir gerçektir. Bu gerçeğin bir tezde hayat bulması kuşkusuz önemlidir. Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerdeki kadar olmasa da Manisa'da da Cumhuriyetin ilk yıllarına tarihlenen ve mimari bağlamda özgün meziyetler sergileyen çok sayıda yapı günümüze kadar özgünlüğüyle gelmiştir. Saruhanoğulları ve Osmanlı dönemlerinde oldukça önemli bir yeri olan şehrin Cumhuriyet döneminde de önemini korumuş olması ve belli yapıları bünyesinde barındırabilmesi bu tezin ana eksenini oluşturmaktadır. Sonuç olarak bu tezde yurdumuzun ilk yıllarından itibaren göstermiş olduğu mimari gelişime değinilmiş olup ardından şehir özelindeki yapılardan bahsedilmiş, bu özetten sonra ülkemizin Cumhuriyetin ilanının ardından yaşadığı mimari üslup farklılığı ülke önünde ortaya konulmuştur. Finalde ise Manisa şehrinin Cumhuriyet döneminde inşa ettirdiği yapılara hem görsel hem de yazılı olarak yer verilmiştir. Bu yapıların genel Cumhuriyet mimarisindeki yeri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish architecture, which has a middle east origin in the beginning and makes nomadic progress, has demonstrated more compact and understandable development after the migration to Anatolia. This thesis has been prepared on the basis of examining the artifacts - especially structures built in Manisa - in accordance with the understanding of Turkish architecture which starts with the Seljuk, continues throughout the Ottoman and ends with Republic period. In the first stage, Manisa architecture was studied in the thesis. Then, Anatolian architecture and the architecture of the City were introduced in general lines and finally the buildings that were found in the architecture of the City's Republican period were mentioned. In this context, the structures were examined and photographed individually on site and necessary evaluations have been made. The echo and reflection that the I. and II. national architectural movements have in Manisa is indisputable fact. Obviously, it is important that you find this fact in a dissertation. Although not as much as in cities like Ankara, Istanbul, İzmir; many buildings in Manisa that date back to the first years of the Republic and exhibit original merits in the architectural context have come up with such a unique identity. It is the main axis of this thesis that the City, which has a very important place in Saruhanoğulları and Ottoman periods, has maintained its importance in the Republican period and that it has the capacity to have certain buildings in its entity. As a result, in this thesis, the architectural progress, which has been made from the first years of our Country, was touched upon and then the structures in the City were mentioned and after this summary the difference of architectural styles that our Country had experienced after the declaration of the Republic have been put forth in front of the Country. In the final, the constructions, which have been built by Manisa in the Republican period, were included both in visual and written form, emphasizing their place in the general Republican architecture.