Manisa merkez camilerinde yer alan bezemeler
Decorations in Manisa central mosques
  1. Tez No: 974134
  2. Yazar: GAMZE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Tarihsel süreci boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan, coğrafi konumu, mimarisi ve sanat tarihinin önemi ile değer kazanmış kentlerimizden Manisa, 1313-1410 yılları arasında Saruhan Beyliğinin, 1410-1923 yılları arasında da Osmanlı İmparatorluğunun kente kattığı özgün tarih ve yaşam kültürü ile de günümüzde farklı kent kimliğine sahip illerimizden olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Saruhan Sancağı olan ve idare yapısı içinde yer alan Manisa, 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile birlikte Saruhan ili olarak teşkil edilmiş olup, 1927 yılında isim değişikliği yapılarak Manisa adını almıştır. Saruhan Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında şehre camisi, medrese, han, hamam, imaret, çeşme, hastane, köprü ve kütüphane gibi birçok vakıf eseri inşa edilmiştir. Bunların bir kısmı günümüze kadar ulaşabilmiş, bir kısmı ise zaman içinde korunamamış ve varlıklarını sürdürememiştir. Bu çalışma içinde; Manisa il merkezinde yer alan koruma altına alınmış tarihi vakıf eserleri içinden sadece camisi yapıları seçilerek şehrin farklı konumlarında, farklı dönemlerde inşa edilmiş olan 28 camisi yapısı incelenmiş, mimari bezemeleri belgelenerek çalışılmıştır. Camilerde bulunan bezemeler yapı yerlerinde incelenmiş, dönem ve üslup özellikleri ile motif çeşitlilikleri de ayrıca belgelenerek projelendirilmiştir. Ayrı başlıklar altında incelenen camiler ve mimari bezemelerinin görselleri de çalışma içinde yerini almıştır. Manisa il merkezinde yer alan 27 adet tarihi caminin resmi görevlileri ile iletişim kurularak camilerin bezeme, hat ve kitabeleri ile ilgili bilgiler alınmış, yerlerinde incelenerek belgelenmiş ve alan araştırma çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manisa, which has been home to many civilizations throughout its history and has gained value with its geographical location, architecture and art history, has become one of our cities with a different urban identity today with its unique history and life culture added to the city by the Saruhan Principality between 1313-1410 and the Ottoman Empire between 1410-1923. Manisa, which was Saruhan Sanjak during the Ottoman Empire and was included in the administrative structure, was organized as Saruhan province with the proclamation of the Republic in 1923 and was renamed Manisa in 1927. During the Saruhan Principality and the Ottoman Empire, many foundation works such as mosques, madrasas, inns, baths, imaret, fountains, hospitals, bridges and libraries were built in the city. Some of these have survived to the present day, while others have not been preserved over time and have not survived. In this study, only mosque structures were selected among the protected historical foundation works located in Manisa city center, and 28 mosques built in different locations of the city in different periods were examined and their architectural decorations were documented and studied. The decorations in the mosques were examined at the building sites, and their period and style characteristics and motif diversity were also documented and projected. The visuals of the mosques and their architectural decorations, which were examined under separate headings, were also included in the study. By communicating with the officials of 27 historical mosques in the city center of Manisa, information about the decoration, calligraphy and inscriptions of the mosques was obtained, documented by examining them on site and field research studies were carried out.