Türkiye'de genç işsizlerin emek piyasasına geçişte yaşadıkları sorunlar: Sivas ilinde bir alan araştırması
Lived in transition issues young unemployed labor market in Turkey to: A field research Sivas in il
  1. Tez No: 546301
  2. Yazar: KÜBRA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UTKU ERDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde, gelişmiş veya gelişmekte olan ülke ayrımı olmaksızın tüm ülkelerin çözmesi gereken işsizlik sorunu küresel bir sorun halini almıştır ve dezavantajlı gruplarında bu sorundan diğerlerine göre daha fazla etkilendikleri bilinmektedir. Söz konusu gruplardan en önemlisi, sayıca fazla olmaları nedeniyle gençlerdir. Gençler özellikle emek piyasasına girişte ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu bağlamda tezin amacı, Türkiye'de gençlerin emek piyasasına girişte karşılaştıkları sorunları ortaya koymaktır. Ayrıca bu çerçevede Dünya'daki ve Türkiye'deki genç işsizliği sorununun boyutları da anlatılmıştır. Sonrasında ise Sivas ilinde üniversite mezunu gençlerin emek piyasalarına girişte yaşadıkları sorunlar üzerine bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiş olup veriler derinlemesine görüşme yapılarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, genç işsizlerin özellikle bölümünü istemeyerek okuyanların aldıkları üniversite eğitiminden memnun olmadıkları, staj eğitiminin her bölümde ve yeteri kadar olmaması nedeniyle yeterli tecrübeyi kazanamayarak işe alımlarda tercih edilmedikleri gözlenmiştir. Ayrıca gençlerin okul dışında katıldıkları seminerlerin ve kurslarında iş bulma süreçlerinde avantaj sağlamadığı ortaya çıkan sonuçlardandır. Gençler emek piyasalarına giremedikleri süreçte ise kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmediklerini ve bu süre zarfında kendilerinde bazı takıntıların oluştuğunu anlatmışlardır. Son olarak ise günümüz koşullarında üniversite mezunu olmalarının kendilerine uygun işi bulmada artık yeterli bir kıstas olmadığını düşünen gençler, okudukları alanda kendilerini geliştirmenin ve tecrübe sağlamanın öneminden bahsetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, unemployment problem has become a global problem which must be solved by all countries without any distinction of developed or developing countries and it is known that the disadvantageous groups are influenced more from this problem than the others. The most important ones of the aforementioned groups are youth because of being more in number. Young people are encountered serious problems, especially at entering employment market. The aim of the thesis in this context is showing the problems which young people encounter at entering employment in Turkey. Besides, dimensions of the youth unemployment problems in Turkey and in the world are also expressed in this scope. After then, a fieldwork on the problems which the universty graduated youth have while entering employment market was done in Sivas Province. In this research. qualitative method was preferred and data was obtained by having in-depth interview. At research result, it has been observed that young unemployment people, especially the ones who had education on their study field undesirably aren't pleased with their universty education and also they aren't preferred at employment process by not having sufficiend experience because of non-existing internship training sufficiently in all study fields. Besides , one of the appeared results is that; seminars and courses which are attended by young people at out of school don't provide any advantace at job-finding procces. Young people told that they didn't feel good psychologically in the process of not being able to enter employment market and they had some obsessions during this period. Finally, the young people who think abouth being a universty graduated at today's conditions is no longer a sufficient criterion at finding a proper job for themselves and also they mentioned the importance of improving themsel at their education field and having experiment.