Otokratik ve demokratik liderlik türleri ile tükenmişlik ilişkisinin sınırsız kariyer yönelimine etkileri: Turizm sektöründe bir uygulama
The effects of the relationship between otocratic and democratic leadership types and burnout relation on unlimited career: A practice in tourism sector
- Tez No: 546313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz bilgi çağında, işletmelerin rekabet avantajı kazanabilmesinde yöneticilikten çak daha fazla anlam taşıyan liderlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Yöneticilerin liderlik uygulamaları farklı liderlik tarzlarını ortaya çıkarmıştır. Bunlardan bazıları ise otokratik ve demokratik liderliktir. Otokratik ve demokratik liderlik türlerinin, işletme ve işletme performansında etkili olduğu pek çok akademik çalışmada ortaya konmuştur. Liderlik tarzı, işletmelerin amaçlarına varmaya yönelik işgörenlerin motivasyonu ve verimliliğini etkileyen temel unsurların başında gelmektedir. Şöyle ki, işletmeler kendilerine özgü şartlan ve görev yapısına göre işgörenlerin verimliliğim artıracak en uygun liderlik stilini seçmektedir. Aksi takdirde, işgörenlerin motivasyonlarında düşüş meydana gelerek tükenmişliği ortaya çıkaracak ve sonucunda işletmenin başarısını olumsuz etkileyecektir. Bu anlamda liderlik faaliyetleri örgütsel başarıyı arttırdığı gibi kariyer hedeflerinin işgörenlerin en önemli beklentisi olduğu gerçeğinden yola çıkarak, işgörenler işletme dâhilinde kariyer hedefleri gerçekleştikçe tükenmişlik ortadan kalkmaktadır. Bu çalışmanın amaçları dâhilinde, otokratik liderliğin, tükenmişlik ve sınırsız kariyer yönelimi üzerinde, demokratik liderliğin, tükenmişlik ve sınırsız kariyer yönelimi üzerinde ve tükenmişliğin sınırsız kariyer yönelimi üzerinde ne derece etkili olduğu araştırılmıştır. Ayrıca, otokratik liderlik ve tükenmişlik, otokratik liderlik ve sınırsız kariyer yönelimi, demokratik liderlik ve tükenmişlik, demokratik liderlik ve sınırsız kariyer yönelimi, tükenmişlik ve sınırsız kariyer yönelimi arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçları neticesinde; otokratik liderliğin sınırsız kariyer yönelimi ve tükenmişlik üzerinde, demokratik liderliğin, sınırsız kariyer yönelimi ve tükenmişlik üzerinde ve tükenmişliğin sınırsız kariyer yönelimi üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca otokratik liderlik ve tükenmişlik, otokratik liderlik ve sınırsız kariyer yönelimi, demokratik liderlik ve tükenmişlik, demokratik liderlik ve sınırsız kariyer yönelimi, tükenmişlik ve sınırsız kariyer yönelimi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn today's information age, the concept of leadership with a greater importance than managerial leadership comes to the forefront to gain a competitive advantage of enterprises. leadership practices of managers have revealed different leadership styles. Some of these are autocratic and democratic leadership. ıt has been shown in many academic studies that the types of autocratic and democratic leadership are effective in business and business performance. Leadership styles is one of the main factors that affect the motivation and productivity of the employees towards reaching the goals of the enterprises. That is to say, businesses choose the most suitable leadership style that will increase the efficiency of employees according to their specific conditions and task structure. otherwise the motivation of employees will decrease, resulting in burnout and will negatively affect the success of the enterprise. In this sense, as the leadership activities increase the career goals are the most important expectation of the employees, burnout disappears as the career imroves. The aim of this study was to investigate the effects of autocratic leadership on burnout and unlimited career orientation, on democratic leadership, on burnout and on the unlimited career orientation, and on the extent to which burnout has an impact on unlimited career orientation. In addition, it has been investigated whether there is a relationship between autocratic leadership and burnout, autocratic leadership and unlimited career orientation, democratic leadership and unlimited career orientation, burnout and unlimited career orientation. As a result of the research; it has been found that autocratic leadership has an impact on unlimited career orientation and burnout, democratic leadership, unlimited career orientation and burnout, and on the unlimited career orientation of burnout. In addition, it has been found that there is a positive and significant relationship between autocratic leadership and burnout, autocratic leadership and unlimited career orientation, democratic leadership and burnout, democratic leadership and unlimited career.